زندگی نامه مختصر استاد حاج علی آهی

متولد: ۱۴ آبان ۱۳۰۷ هـ.ش، تهران، بازارچه پامنار (یکی از محله‌های قدیم و اصیل تهران).

وضعیت تأهل: متأهل، سه فرزند پسر (حسین،حسن،محمد) و سه فرزند دختر.

سفرها: عربستان سعودی، عراق، سوریه، مصر، بحرین، کویت، ترکیه، اردن هاشمی و لبنان.

تحصیلات: -تحصیلات متداول مکاتب قدیم. -تحصیلات حوزوی(تا آستانه درس خارج)

اساتید:

-ادبیات عرب، منطق، فقه، اصول، تفسیر، رجال و حدیث: حضرات آیات: حاج سیدعلی اصغر میردامادی، حاج شیخ احمد مجتهدی، حاج سیدمحمد ضیاء آبادی و ...

-منظومه ملاهادی سبزواری: آیةالله حاج سیدرضی شیرازی.

-نهج البلاغه: آیةالله حاج سیدمحمود طالقانی -کلام: آیةالله حاج میرزا حسن لواسانی

-معارف ادعیه: آیةالله میرزا محمدعلی شاه آبادی(استاد حضرت امام(ره)

-اخلاق، علوم اعتقادی، معارف ومبانی شعرآئینی: حضرات آیات: حاج شیخ جواد خراسانی(تهران)، سیدمحمد هادی میلانی(مشهد)، حاج میرزا جواد تهرانی(مشهد)، سیدابوالقاسم خویی(نجف‌اشرف)، سیدمحمدرضا گلپایگانی(قم)، حاج شیخ علی نمازی شاهرودی(مشهد)، سیدمحمد وحیدی(قم)، شیخ حسین وحید خراسانی(قم)، شهیدسیدعبدالحسین دستغیب(شیراز) و ... (قابل ذکر است که در بین اساتید یاد شده، مرحوم آیه الله حاج شیخ جواد خراسانی، عمده‌ترین سهم را در تعلیم و تربیت جناب آقای آهی، داشته اند).

تدریس علوم حوزوی:

-تا لُمعَتَین: در مدرسه آیةالله مجتهدی (از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۷)

-رسائل و مکاسب و کفایتین: مدرس های عمومی و خصوصی دیگر علوم اعتقادی ومعارف الهی در شعر و شاعری: در انجمن‌های ادبی، محافل آیینی، محافل خصوصی و تخصصی و ... (از سال ۱۳۴۲تا کنون).

فن مداحی، مقتل‌خوانی و علوم مرتبط دیگر: در جوامع مداحان تهران و شهرستان‌های مختلف و نیز جلسات تخصصی متعدد... ماحصل بخشی از این تلاش، پرورش و معرفی بیش از یکصد مداح زبده، به هیأت‌های مذهبی کشور است که بسیاری از ایشان، از مشاهیر گذشته و حال می باشند. ( این کلاس‌ها، تا چندی پیش در محفل «خانه مداحان»، توسط ایشان برگزار می‌گشت).

اجازات در امور حسبیه و نقل حدیث از آیات عظام و مراجع کرام تقلید:

امام خمینی(ره)، رهبرمعظم‌انقلاب(حفظه‌الله)، سیدابوالقاسم خویی، سیدعبدالهادی شیرازی، سیدمحسن حکیم، سیدمحمود شاهرودی، سیدمحمدرضا گلپایگانی، سیدعبدالله شیرازی، سیدمحمدهادی میلانی، سیدشهاب الدین مرعشی نجفی.

فعالیت های سیاسی:

-حضور فعال در حوزه مردمی در جنبش ملی شدن صنعت نفت، به زعامت آیةالله سیدابوالقاسم کاشانی(در آغاز جوانی)

-عضو هیأت مدیره «جمعیت اتحاد مسلمین» به سرپرستی آیه الله سیدهدایت‌الله تقوی شیرازی(علیه فرق ضالّه بهاییت).

-عضویت در «جمعیت فدایان اسلام» به رهبری شهید حجّةالاسلام سیدمجتبی نوّاب‌صفوی.

-هم‌راهی با شهید آیةالله سعیدی، در فعالیت‌های سیاسی ایشان. -فعالیت همه جانبه و مؤثر در خصوص لغو لایحه «انجمن های ایالتی و ولایتی».

-چاپ و توزیع گسترده اعلامیه‌های ضد رژیم شاهنشاهی. -مکاتبات فراوان با مراجع عظام(در امور سیاسی)، و نیز نامه‌رسانی‌های متعدد در این خصوص که بین علمای بزرگ تهران و مشهد و به واسطه ایشان، به انجام می‌رسید.

-دست‌گیری‌های متعدد(از جمله در واقعه ۱۵خرداد ۱۳۴۲و ۱۷شهریور ۱۳۵۷) توسط ساواک، و تحمل شکنجه های فراوان (دو فرزند ایشان حسن و حسین آهی نیز به جُرم تبعیت از تحرکات سیاسی پدر، متحمل حبس و شکنجه شده اند).

-از مسؤولین انتظامات مستقبلین، در سال‌روز ورود تاریخی امام خمینی به ایران (۱۲بهمن۱۳۵۷).

-پذیرش عضویت و مسؤولیت در کمیته انقلاب اسلامی (تا سطح فرماندهی استان به دعوت مرحوم آیةالله مهدوی کنی)

-حضور فعال در هشت سال دفاع مقدس، و نیز پشتیبانی تدارکاتی و فرهنگی آن.

فعالیت های فرهنگی:

-ورود به کِسوت پرافتخار مداحی، از ۱۰سالگی (۱۳۱۷ه.ش).

-آغاز سرایش شعر، در ۲۹ سالگی (۱۳۳۶ ه.ش).

-مدیریت کاروان های حج عمره و عتبات عالیات، (از سال ۱۳۴۰). (توفیق تشرّف به سرزمین وحی، بیش از هفتاد مرتبه و نیز به عتبات عالیات و سوریه و مصر، به دفعات فراوان که طی این سفرها علاوه بر مسؤولیت کاروان‌سالاری به ترویج احکام و معارف حقّه جعفری، می پرداخته است.)

-تشکیل هیأت‌های مختلف مذهبی.

-تشکیل و رهبری جوامع مداحان و پرورش شاگردان برجسته.

-پرچم‌داری توجه به بعد اعتقادی شعر(در کنار توجه به بعد ادبی آن)که در این راه دشوار، متحمل سختی‌ها و مصائب فراوان بوده است (از سال ۱۳۴۲ تاکنون).

-نقد اعتقادی آثار بزرگان ادب فارسی، مانند: مولوی، سعدی، حافظ و ... با تکیه بر منابع قرآنی و روایی (به صورت منظوم و منثور).

-تأسیس چند مسجد و حسینی (در تهران و آبعلی). شایان ذکر است، یکی از این مساجد، مسجد آهی (واقع در سرآسیاب دولاب-خیابان کرمان) است که توسط پدر مشارٌالیه، تأسیس شده بود(سال ۱۳۲۶ ه.ش)، اما ایشان ضمن اقدام به نوسازی آن (سال ۱۳۷۳ ه.ش) با ضمیمه کردن حدود ۲۵۰متر از منزل شخصی خود به مسجد، به کسب رضایت از اعضای خانواده پدری، مبادرت ورزیده، و سپس نام آن را به «امیرُالمؤمنین(ع)» تغییر داد. مسجد «امیرالمؤمنین (ع)» یکی از پایگاه های اصلی فعالیت های فرهنگی وی به شمار می‌رفت.

-تأسیس چند کتابخانه(در تهران و آبعلی). گفتنی است که کتابخانه شخصی ایشان، خود دارالکتب عظیمی است که بیش از بیست هزار جلد کتاب را در خویش جای داده است.

-تأسیس صندوق قرض الحسنه الغدیر(آبعلی). -نامه‌نگاری‌های متعدد با رهبر معظم انقلاب و پی‌گیری‌های بی‌وقفه(ازسال۱۳۸۱ه.ش)در خصوص برقراری بیمه تأمین اجتماعی، برای مداحان و شاعران اهل‌البیت(ع)، که سرانجام با مساعدت و دستور معظمٌ‌له منجر به تأسیس «بنیاد دعبل خُزاعی» شد.(۱۳۸۵ هـ ش).

-عضو هیأت امنا و هیأت مدیره بنیاد دعبل خُزاعی.

-تأسیس خانه مداحان اهل‌بیت(ع) که پس از پی‌گیری‌های فراوان ایشان با هم‌کاری شهردارمحترم وقت در خیابان فخرالدّوله، عمارت فخرالدّوله، به منظور پوشش امور فرهنگی و ارتقاء سطح علمی مداحان اهل‌بیت(ع) به انجام رسید.

-و... برخی از تألیفات: -مجموعه شعر «دیوان آهی»، ۲مجلد، در قطع جیبی، سال ۱۳۴۸ هـ ش.

-مجموعه شعر «آیینه نور»

-مجموعه شعر «انوار معرفت»

-توصیف صنایع شعر کهن فارسی و پیرایش آن با کلک بدیع.

-فلسفه قیام امام حسین (ع) از دیدگاه عقل.

-شعر و شاعری از نظرگاه قرآن، عترت و سنّت.

-درس‌هایی از علم کلام (نگرش تحلیلی درباره تصوّف و تأثیرات آن در ادبیات آیینی).

-تنویر الافکار (درباره مباحث اعتقادی در شعر)

-قافیه در شعر فارسی (نقد و بررسی قافیه، از آغاز تا امروز) (این کتاب با ویرایش استاد حسین آهی به‌صورت آموزشی تدوین یافته که در نوع خود بی نظیر است.) -جزوات آموزشی متعدد...

/ 0 نظر / 32 بازدید