آسیب شناسی عاری از دین

باز می بینیم که تفکر بی دینی و علوم انسانی غرب هنوز بر ما سیطره داره و افکار مدیریتی که ما تو  دانشگاهها یاد میگیریم - من خودم رشته تحصیلیم مدیریته میگم- فقط دنبال پول و ثروته و بهره کشی از آدمهاست. تو یک کتاب غیر از بسم الله اول کتاب و یک فرمایش حضرت امام خمینی یا امام خامنه ای بعدش همون محتوای غربی رو به خورد دانشجو میدند. علوم اسلامی با این همه محتوا هنوز کاربرد خودش رو به عنوان مثال در این زمینه پیدا نکرده. شاید مدیران دانشگاهی ما فکر کردند اسلامی کردن یک کتاب فقط همون اضافه کردن لفظ جلاله بسم الله به ابتدای کتاب بوده. به جای پیگیری کار اصولی و سیستمی ، کارهای جانبی و متفرقه را با همون مفاهیم قبلی پیاده سازی میکنند. دانشجویی که با همون افکار غربی پرورش پیدا میکنه و شاید هم استاد دانشگاهی بشه و هنوز پی نبره که اسلام در این زمینه چی گفته.

این بحث نمونه ای از آسیب دینی نبودن فکره. سینما های ما رو هم بینید. توجه کنید که فیلم هایی با محتوای دینی خیلی کمیابند. منشا اکثر فیلمهامون خارج از فرهنگ اسلامی ماست. آزادی روابط با نامحرم و آموزش سرقتها و دروغگویی ها و دوز و کلک بازیها و یا بصورت طنز مسخره کردن اقوام و نژادها و مشاغل و بدتر از همه مسخره کردن افراد... چرا در مورد ترویج نمازخوانی- انس با قرآن- معارف والای شیعه و اسلام - ترویج فرهنگ حجاب و ... کارهای فرهنگی نهادهای مربوطه کمرنگه. مثلا بازیگری تو یکی از سریالها محجبه حاضر میشه ولی بیرون فیلم تو بطن جامعه با چهره ای بزک کرده و عریان ظاهر میشه و کسی که میتونست برای خیلیها الگو بشه البته تو فیلم یهو می بینن که قافیه رو باخته وتریپ لس آنجلسی زده اونوقت دختر جوان جامعه مون چه فکری می کنه. چرا محجبه های فیلمهامون خیلی کم اند و یا اغلب بهشون نقش منفی میدن. آیا این استراتژی دشمنان انقلاب نیست. تولید فیلم های پوچ و بی معنی و صرفا وقت پر کن با محتوای زننده و زنانی که فقط بازی می کنند و بویی از شرم و حیا نبرده اند.آیا سینمای ما اسلامی است؟
یکی از راه حلهای پیشنهادی اینه که لااقل مدیران یا سایر کسانی که اصول اسلامی رو عمل نمی کنند ولی عنادی هم با اصول انقلابی مون ندارند رو توجیه کنیم. و اسلام و مفاهیمش رو براش توضیح دهیم که مثلا چرا حجاب ضروریه. نباید وقت را از دست داد. باید کار کرد تا رعایت مسئله به یک مقوله عرفی تبدیل بشه تا بر فرهنگ جامعه اثر مثبت داشته باشد.

 

برای ادامه مبحث اینجا کلیک کنید

 

/ 0 نظر / 7 بازدید