احادیث تربیتی

پیامبر اکرم(ص) : هرکس دوست دارد از همه مردم نیرومند تر باشد باید به خدا توکل کند.

امام صادق (ع) در بیان خصایص شیعیان می فرمایند: شیعیان ما را به دو خصلت بیازمایید و هرکه دارای آن دو خصلت باشد با وی رفت و آمد و دوستی کن وگرنه از وی بپرهیز و حتما کناره گیری کن پرسیدند: آن دو خصلت چیست؟ فرمود نماز به وقت خواندن و مساوات با برادران اگرچه با چیز اندکی باشد.

حضرت زهرا (س) : پاداش خوشرویی در برابر مومن هشت است و خوشرویی با دمن ستیزه جو انسان را از عذاب آتش باز می دارد.

امام حسن عسکری: پارساترین مردم کسی است که در هنگام شک وشبهه توقف کند. عابدترین مردم کسی است که واجبات را انجام دهد. زاهدترین مردم کسی است که حرام راترک کند. کوشنده ترین مردم کسی است که گناهان را رها سازد.

حضرت فاطمه (س) :  بهترین شما کسانی هستند که در برخورد با مردم نرمخوتر و مهربان ترند و با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.

حضرت فاطمه (س) : از دنیای شما سه چیز محبوب من است: 1- تلاوت قرآن  2- نگاه به چهره رسول خدا(ص) 3- انفاق در راه خدا.

امام باقر (ع) : تو را به پنج چیز سفارش میکنم:

  1. اگر مورد ستم واقع شدی ستم مکن
  2.  اگر به تو خیانت کردند خیانت مکن
  3.  اگر تکذیبت کردند خشمگین مشو
  4.  اگر مدحت کردند شاد مشو
  5.  و اگر نکوهشت کنند بی تابی مکن.

پیامبر اعظم(ص) فرمود: فرزند سه حق بر پدر و مادر دارد: 1-نام نیکی برایش انتخاب کند. 2- او را با ادب تربیت کند  3- همسر خوبی برایش برگزیند.

امام جواد (ع) : از کسی که به تو ستم کرده گذشت کن. به کسی که از تو بریده بپیوند. و هنگامی که به تو به نادانی رفتار شود بردباری کن.

امام هادی (ع) : بهتر از نیکی نیکوکاراست. و زیباتر از زیبایی گوینده آن است. و برتر از علم حامل آن است. و بدتر از بدی عامل آن است. و وحشتناک تر از وحشت آورنده آن است.

امام رضا (ع) : پنهان کننده کار نیک پاداشش برابر 70 حسنه است. و آشکار کننده کار بد سرافکنده است و پنهان کننده کار بد آمرزیده است.

امام حسن(ع) : بهترین دوست نزدیک به انسان آن است که در تمام حالات دلسوز و با محبت باشد گرچه فامیلی نزدیکی نداشته باشد و بیگانه ترین افراد کسی است که از محبت و دلسوزی بیگانه باشد گرچه از نزدیکترین خویشاوندان باشد.

امام هادی (ع) : همانا ولایت ما اهل بیت برای شیعیان و دوستانمان پناهگاه امنی می باشد که چنانچه در همه امور به آن تمسک جویند بر تمام مشکلات فایق آیند.

/ 0 نظر / 6 بازدید