نظر فقها و علمای حوزه درخصوص توان علمی امام خامنه ای

19- بعضی ها در قوّت علمی آیت الله خامنه ای خدشه می کنند، نظر فقها و علمای حوزه درباره توان علمی ایشان چیست؟   

 

 آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (رحمه الله علیه):

در مورد مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای اشعار می دارد که مقام شامخ علمی و اجتهاد و فقاهت معظم له جای هیچگونه تردید نیست؛ اینجانب با توجه به سابقه آشنایی دیرین با ایشان و اطلاع از مراتب تحصیلی اذعان به اجتهاد به نحو اطلاق وی دارم؛ علاوه اشاره و بلکه تصریح امام عظیم الشان در موارد متعدد به صلاحیت و شایستگی رهبری ایشان، دلیل عمده بر مقام اجتهاد معظم له می باشد.

«آیت الله خامنه ای ستون خیمه ی مرجعیت هستند، اگر ایشان نبودند، ما هم نبودیم.» هنگامی که دفتر آیت الله فاضل لنکرانی قصد برپایی نمایشگاهی از آثار ایشان را در یکی از کشورهای عربی داشتند، حضرت آیت الله فاضل لنکرانی فرمودند: رساله های توضیح المسائل اینجانب را نبرید. وقتی مسئولین دفتر اصرار کردند،  فرمودند: « آیت الله خامنه ای به احترام مراجع داخلی از دادن رساله خود در داخل کشور خودداری کردند، ما هم به احترام ایشان در خارج از کشور رساله نمی دهیم.»

 

 

آیت الله مشکینی (ره):

به تصدیق و تائید عده زیادی از فقهای خبرگان، علما و مجتهدین که من از آن اطلاع دارم و خاصّه تصدیق حضرت امام(ره) که بارها فرموده بودند: « ایشان شایسته رهبری جامعه هستند.» در اجتهاد و فقاهت معظم له، هیچ تردیدی وجود ندارد. ایشان استعداد فهم و قدرت استنباط حکم را از کتاب و سنت داشته و دارند و خدشه در این مسئله غیر از غرض ورزی چیز دیگری نیست. 


 

آیت الله جوادی آملی:

اجتهاد و عدالت آیت الله جناب آقای حاج سیدعلی خامنه ای دامت برکاته مورد تائید است. لازم است امت اسلامی در تقویت رهبری معظم له در بذل نفس و نفیس ( جان و مال) در هیچ گونه نثار و ایثار دریغ نفرمایند؛ « لتکون کلمه الله هی العلیا. والسلام علی من اتبع الهدی»


آیت الله هاشمی شاهرودی:

بنده مدتهاست در خدمت مقام معظم رهبری در بحث های فقهی مفصل و بسیار سخت که در مسائل مستحدثه و محل ابتلای نظام انجام می گیرد، حاضر بوده ام؛ معمولاً در مسائل مستحدثه که فقها هم بحثی را ارئه نداده اند یا کمتر ارائه داده اند، آن قابلیتها و ویژگیهای اجتهادی یک مجتهد مطلق،‌وارد مسأله می شوند. در تنظیم مسأله، در مبانی که باید به آن استنباط شود، در نوع ادله ای که در مسائل باید به آن استنباط شود، متقدم و متأخر از این ادلّه تعیین شود،‌کیفیت جمع بین ادله روشن شود و خلاصه هیچ کم و کاستی از ایشان دیده نمی شود...

هرگونه تشکیک در این مساله ناشی از جهل یا غرض دیگری است و غیر از ضربه زدن به اسلام چیزی دیگر نیست...

اضافه بر تسلط بر مبانی اجتهادی که هر فقیه و مجتهدی می بایستی بر انها مسلط باشد، دارای ویژگیهای علمی و فقهی خاص خودشان هم هستند، یکی اینکه در مسائل رجالی دارای معلومات بسیار خوبی هستند و در رجال واقعا کار کرده اند و جزء مجتهدینی هستند که به مسائل رجالی اهمیت می دهند. تفوق چشمگیری در مسائل رجالی دارند که این خود یکی از موجبات اعلمیت یک فقیه است... امتیاز دیگر ایشان، فهم سالم و ذوق مستقیمی است که در فهم آیات و روایات دارند، مساله استظهار و استفاده از ادلّه ی لفظی در استنباط بسیار مهم است؛ بلکه اساس فقاهت است... من در این مدت دیده ام که ایشان بسیار جالب استظهار می کنند. نکات ادبی را خوب بررسی و حلاجی می کنند و از آنها دلالتهای جالبی را به دست می آورند. همچنین ویژگی دیگر ایشان ، نظم منطقی و دقیق ذهنی ایشان است که معمولا در تدوین بحث های پیچیده علمی بسیار مهم و کارساز است...

 


آیت الله مصباح یزدی:

هوش و فراست فوق العاده مقام معظم رهبری، از دوران کودکی زبانزد عام و خاص بود... بعضی وقتها، آیت الله حائری - یکی از استادان ایشان در حوزه علمیه قم- ساعت ها وقت خود را صرف ژاسخ دادن به سوالات مقام معظم رهبری و بحث و گفتگوی با ایشان می نمودند ... همه اینها، عواملی بودند که نبوغ فکری و علمی مقام معظم رهبری را عیان می کدند و ایشان قبل از اینکه به بیست سالگی برسند، به مقام بالایی از علم و فقاهت رسیدند و در آغاز جوانی ، درجه اجتهاد را دریافت نمودند.


آیت الله محمد یزدی:

آیت الله خامنه ای فقهی والامقام و مجتهدی عالی رتبه هستند که بر علوم موثر در استنباط، تسلطی در حد بسیار بالا دارند. ایشان علاوه بر لغت، ادبیات، اصول، حدیث و تفسیر، در رجال و درایه که در استحکام فتوا نقشی به سزا دارد، استاد هستند و در استنباط و ردّ فروع بر اصول و فتوا، مبانی محکمی دارند و در مسائل مستحدثه مورد نیاز جامعه اسلامی با اطلاعات وسیع و نظرات دقیق، فتاوای جالبی صادر کرده اند.


آیت الله موسوی شالی (ره)

استنباط مسائل حکومتی، به علت در دسترس نبودن همه ادله، کاری سخت و دشوار است، اما در مسائل فردی از قبیل طهارت، صلاة، نکاح ، خمس و ... دسترسی به ادله راحت تر است. پس وقتی ما قائل هستیم که تشخیص ایشان [ مقام معظم رهبری] در مسائل سخت تر و مهم تر از سایر مراجع بهتر است، احساس می کنیم در مسائل دیگر نیز بهتر از بقیه استنباط می کند.


آیت الله هادی روحانی (ره):

اگر بنا باشد ما به دنبال اعلم باشیم و مرجعیت را با تمام جوانب ، هم فقاهت و هم سیاست و هم اجتماع و هم مدیریت بخواهیم در نظر بگیریم، آنگونه که حضرت امام فرمود: « مرجع باید کسی باشد که بکان و زمان مسلط باشد.» حضرت آیت الله خامنه ای جامع است. دیگری را ما نمی یابیم که به این جامعیت بشد و حضرت آیت الله خامنه ای قدرت مدیریت خودش را بر همه مسلمین ثابت کرده و نشان داده است.

/ 0 نظر / 30 بازدید