زندگانی شهید بزرگوار مهدی رجب بیگی ( شهید اسوه سال 90 )

سال 1336 شهر دامغان شاهد ولادت کودکی بود که مهدی نام گرفت تا هدایتگر خیل عظیمی از جوانان و نوجوانان این سرزمین باشد. دیری نپایید که خانواده عزم تهران کرده و در محله جنوب شهر زندگی پرمعنویتی را آغاز نمودند. هرچه از دوران تحصیل اش می گذشت نبوغ و استعداد فوق العاده او بیش از پیش خودنمایی می کرد. گذشت لحظات ، فرصتهایی طلایی بود تا او کتابهای بیشتری را مطالعه کرده ومشتری ثابت کتابخانه محله ومدرسه گردد تاجایی که قبل از پایان مقطع دبیرستان ، کتب مذهبی بسیاری را خوانده بود.

حُسن خلق مهدی اورا چهره ای محبوب و مورد احترام در میان اقوام وآشنایان نموده و تواضع و فروتنی اش زبانزد خاص وعام بود. از دوران کودکی کمک به اقشار محروم ومستعضف را آغاز کرد وحتی دردوران دانشجویی اش نیز معلمی وتدریس خصوصی را از خانه های بالای شهر با پولهای هنگفت رها نمود وپس ازپیگیری های مکرر، آرزوی دیرینه اش که معلمی درمدارس جنوب شهر بود تحقق یافت.دیری نپایید که دانش آموزان از هر طیف و سلیقه سیاسی وعقیدتی شیفته مرام ومسلک آن بنده پاک الهی گردیدند و از دامن آلوده گروهک های منافق و منحرف رسته وبه جبهه خط امامی ها پیوستند. بنده ای که تا پاسی از شب به تهجد و رازونیاز با معبود خویش پرداخته وبسیاری از روزها را روزه می داشت.

سال 1354 و قبولی مهدی در رشته مهندسی راه وساختمان نقطه عطفی در جنبش دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران وشور ونشاط توام با تدبیر وشجاعت وی بسیاری از دانشجویان را حرکتی اسلامی بخشیده به ویژه آنکه به انتخاب دانشجویان او نماینده کلاس و در کنارمسئولیت هایی همچون اداره کتابخانه اسلامی دانشکده وعضویت در شورای مرکزی دانشجویان، شاگرد ممتاز دانشکده بود. فعالیت های صنفی ـ سیاسی اش وابستگان رژیم منحوس پهلوی را به زحمت انداخته و همواره تحت تعقیب ساواک بود. به ویژه آنکه در دورانی که خواندن نماز از سوی رژیم فعالیت سیاسی محسوب می شد خیلی اوقات مهدی پیش نماز مسجد دانشگاه بود. ابتکار اودر برگزاری برنامه های کوهنوردی برای جدایی کامل جوانان از گروهک منافقین وانسجام آنها در فعالیت های مذهبی به ثمر نشست واینگونه  تظاهرات ها وراهپیمایی های گوناگونی را سازماندهی و اجرا کرد که در دوران انقلاب با پخش فیلم واسلاید ودیگر کارهای تبلیغی در میان راهپیمایان به ویژه روشنگری در مساجد تهران به اوج خود رسید. تاجایی که پس از بازگشایی مجدد دانشگاهها، سازمان دانشجویان مسلمان دانشکده فنی را به وجود آوردو مهدی مسئول انتشار نشریه دانش آموزی هجرت گردید. آنچه هر قلم رانی را از توصیف زندگانی پرفراز ونشیب مهدی عاجز می کند روح تعالی ، شخصیت منحصر به فرد و چند بعدی اوست که شایسته دانستیم رشحه ای از حیات معنوی اش را اینگونه باز روایی کنیم.

1) معلمی دلسوز : رفتار جذاب و حضو مستمر مهدی در میان دانش آموزان موجب حیرت وشگفتی تمامی مسئولان ومعلمان مدارس بودکه توانسته بود درس ریاضی را با آموزه های دینی ممزوج نماید.                      

 2) دانشجویی فعال و مبارز: از طراحان و فعالان اصلی در برگزاری تجمعات دانشجویی و مردمی بوده و محور اصلی ساختن شعار و نیز فریادگر شعارها از حنجر انقلابی خویش بود. نقش روشن مهدی در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا نام اورا نیز در زمره ((فاتحان لانه )) ثبت نمود و ((نماینده دانشجویان پیرو خط امام )) و ((نماینده دانشجویان پیرو خط امام (ره) )) و ((مسئول برگزاری گردهمایی جنبش های آزادی بخش جهان)) در تهران گردید. بسیاری از اعلامیه ها و بیانیه های جنبش دانشجویی را می نوشت وگاه با کلام قرا خویش در اجتماعات مردمی به ویژه در نماز جمعه تهران قرائت می نمود. مهدی در مقابل دشمنان سرسخت و در مواجهه با دوستان مهربان بود. هیچ یک از گروه های منحرف ، حریف مباحثه ومناظره او نبودند ودر مقابل نحله های فکری ، پیروزمندانه غالب می گردیدند.

3) روزنامه نگاری بصیر :  پیرامون تمام وقایع و اتفاقات روز قلمرانی می کرد واز تحلیل های عمیق سیاسی تا مقالات طنز وفکاهی را بسیار بلیغ و فصیح می نگاشت و در روزنامه ها و نشریات چاپ می نمود. در تمامی حوزه های بین المللی وداخلی مواضعی صریح وشفاف اتخاذ کرده وفرمانده پیروز جنگ نرم در مقابله با امپریالیسیم ، لیبرالیسم وپیاده نظام استکبار و صهیونیسم در داخل کشورمان به ویژه روشنگری نسبت به جنایات فرقه منحرف منافقین بود و سدی آهنین در برابر سلطه فرهنگی وسیاسی استکبار جهانی بوده وهیچ امتیازی را برای جریانات روشنفکری قائل نبود و در این راه ،جزء چند ساغت در شبانه روز استراحت نمی کرد. مقالات و تحلیل های این شهیدبزرگوار بانام مستعار (( م.فنی )) به چاپ می رسید وبرای همگان معما شده بود که این فرد با نوشته های تندوتیز کیست؟

4) جهادگری عاشق و خستگی ناپذیر : مهدی از همان دوران ابتدایی کمک به محرومین را آغاز کرد ، آنجا که مستخدم مدرسه شان توان کارنداشته و او که دانش آموز ابتدایی بود صبح ها زودتر به مدرسه رفته و ظهرها هم دیرتر می آمد تامدرسه را تمیز کند. وقتی بحث ساماندهی مناطق مختلف جهاد سازندگی مطرح شد یکی از حساس ترین بخشها (( امور استانها )) بود که  بایستی در هر استانی شورا وتشکیلاتی برای جهاد ایجاد می کرد و به همین خاطر زحمات زیادی داشت که مهدی مسئول یکی از پنج قسمت این مجموعه بوده وکارهای آن مناطق را پیگیری می کرد. وی نشریه داخلی جهاد را شامل اخبار محرمانه و تحلیل های سیاسی برای بصیرت اخبار محرمانه و تحلیل های سیاسی برای بصیرت بخشی کلیه اعضای شاغل وافتخاری جهاد منتشر می نمود که نهایتا" منجربه تشکیل دفتر سیاسی جهاد گردیده و مهدی عضو شورای چهار نفره این دفتر و مدتی نیز مسئول دفتر سیاسی بود.

5) شاعری دلسوخته : مهدی دهها شعر و نوحه وسرود انقلابی از خود به یادگار گذاشته است. سرودهای او بهه مناسبت تسخیر لانه جاسوسی و تشکیل گروه سرود از دانشجویان خط امام (ره) خود نیز حکایتی مفصل دارد که مهدی ویارانش هنگام تجمع مردمی مقابل لانه ها ، بالای اتاق نگهبانی رفته و بسیاری از سرودها را نیز تک خوانی می نمود.

6) مداحی عاشق : نفس گرم مهدی در هیئتهای مذهبی و آوای الهی اش هنوز گوش وجان مستمعین را تشنه صوت زیبایش نموده است. هنر آن مداح شهید آمیختن معارف کربلای حسینی و قیام انقلاب خمینی بود که در نوحه های خود مظلومیت های سیدالشهدا ( علیه السلام ) ویارانش را توام با لعن ومرگ برآمریکا واستکبار توام کرده وروح سلحشوری و قیام را در مخاطبین به اوج می رساند. زیباترین تصویری که از مهدی عزیز به یادگار مانده است مداحی ظهر عاشورا است که در میان خیل عظیم جمعیت در محوطه لانه جاسوسی اقامه عزا و قیام نموده است.

نحوه شهادت :

سرانجام در پنجم مهر سال 1360 درحالی که در محل کارش در جهاد سازندگی حضور داشت هنگامی که از پنجره اتاقش منافقین کوردل را درحال اغتشاش وآشوب می بیند برخلاف خیلی ها که در فتنه 88 نشستند ونگاه کردند حاضرنشد به امید کمیه ونیروی انتظامی بایستد وبلافاصله خود را به صحنه مبارزه می رساند ونهایتا" شهد شیرین شهادت را می نوشد.

 

آخرین سروده این بزرگوار که چند روز قبل از شهادتش بود خبر از شهادت خود می دهد. گویا قبل از سرودن این غزل ، تفالی به قرآن کریم زده ومژده وصال را از حضرت دوست جلت عظمته هدیه گرفته است.

                                                                                                                                                   رنج نامه  اثری جاودان از شهید رجب بیگی


خون شد دلم خدایا ، رحمی نما به حالم 

ازدوری رفیقان آشفته شد خیالم

تا قله هدایت یاران من برفتند 

گم گشته ام خدایا در کوچه ضلالم

همچون پرنده عاشق ، پرواز عشق من بود

اندرغم شهیدان بشکست هر دو بالم

سرخ است دشت میهن از خون پاک مردان

زرد است روی زارم افتاده چون هلالم

یک آسمان ستاره ، یک دشت پر زلاله 

رویید از دل شب ، من ماندم وخیالم  

از قامت شهیدان برپاست پای لاله 

بشکست پشتم از غم در غصه بی مثالم

همچون همه شهیدان این است آرزویم

اندر ره خمینی پویم ره کمالم 

یا رب بگو شهادت ، معراج تا سعادت 

کی می شود نصیبم ؟ پاسخ بده سوالم

ای شاهدان تاریخ دیدار تازه گردد  

فالی گرفته ام دوش ، خونین نمود فالم

آیم به سوی جنت  ، تا رویتان ببینم 

مهمان  شوم شما را گر حق دهد مجالم

آه ای خدای رحمان  حال مرا بگردان

از هجر میگذارم نزدیک کن وصالم

 

برگرفته از:  ویژه نامه فریادگر عشق روزنامه جوان

/ 0 نظر / 30 بازدید