شاخص های اصول گرایی ناب

مقام معظم رهبری در باره اصول گرایی و اصلاح طلبی می فرمایند: . اصولگرایى به حرف نیست؛ اصولگرایى در مقابل نحله‏هاى سیاسى رایج کشور هم نیست. این غلط است که ما کشور یا فعالان سیاسى را به اصولگرا و اصلاح‏طلب تقسیم کنیم: اصولگرا و فلان؛ نه. اصولگرایى متعلق به همه‏ى کسانى است که به مبانى انقلاب معتقد و پایبندند و آنها را دوست مى‏دارند؛ حالا اسمشان هر چه باشد.(29/3/85)

اصول گرایی ناب که در واقع همان خط اصیل امام است شاخص هایی دارد که مقام معظم رهبری برخی از مؤلفه های آن را در سخنرانی های مختلف بیان کرده اند. با این شاخص ها براحتی می توان فهمید کدام فرد یا گروه و حزب اصول گرا ست و به تعبیری با آن معیارها اصول گرای واقعی و ناب را از ادعایی و غیر واقعی تمییز داد.

1) ایمان و هویت اسلامى و انقلابى

ایمان و هویت اسلامی از مهم ترین شاخص های اصول گرایی است و به تعبیر دیگر اصول گرایی یعنی پافشاری بر این اصول. مقام معظم رهبری در این باره  می فرماید "در درجه‏ى اول، ایمان و هویت اسلامى و انقلابى وپایبندى به آن. این، وظایفى را بر عهده‏ى دولت مى‏گذارد. نمى‏شود گفت دولت به ایمان مردم کارى ندارد؛ نه. مدتى این فکر را ترویج کردند؛ اما این غلط است.دولت وظیفه‏دار است. چطور وزارت بهداشت با داروفروشهاى مصنوعىناصرخسرو مبارزه مى‏کند؛ اما وزارت ارشاد با مخدر فروشهاى فرهنگى مبارزه نکند؟! با سم‏پراکنان فرهنگى مبارزه نکند؟! این، وظیفه‏ى دولت است؛ صدا وسیما یک جور، وزارت ارشاد یک جور و دستگاههاى گوناگون یک جور.وظیفه‏ى مهم این است که ما پایه‏هاى یک ایمان روشن‏بینانه و استوار را در ذهن نسلهاى جوان و رو به رشد خودمان تقویت کنیم؛ ایمانِ دور ازخرافه‏گرى وسست‏اندیشى، ایمانِ روشن بینانه، ایمانِ به دین، ایمانِ به نظام، ایمانِ به مردم،ایمانِ به آینده، ایمانِ به خود، ایمانِ به استقلال کشور و ایمانِ به وحدت ملى و ایمانى که در هیچ بخشى برافروزنده‏ى آتشهاى تعصب فرقه‏اى نباشد... در این بخش، یکى از وظایف مهم دیگرى که بر عهده‏ى دولت و نظام جمهورى اسلامى است، این است که هویت اسلامى را در دنیاى اسلام برجسته و شفاف کنیم، تا این یک معیارى باشد در جلوى چشم ملتهاى مسلمان؛ تدین دور از خرافه و کاوش در منابع دینى و نوآورى. بعضیها خیال مى‏کنند که نوآورى در دین امکان ندارد! گنجینه‏ى منابع اسلامى و دینى ما بى‏پایان است؛ ما به قدر وسع خودمان، فقط چند سطل آب از این چشمه‏ى جوشان برداشته‏ایم؛ تلاش کنیم و فکرهاى نو و حرفهاى نو در زمینه‏هاى مختلف تولید کنیم. این قرآن یک اقیانوس بى پایان است"

2) عدالت

مقام معظم رهبری با طرح این مساله که "فلسفه‏ى وجودى ما، عدالت است. این که ما برنامه‏ى رشد اقتصادى درست کنیم و بگذاریم بعد از حاصل شدن دو، سه برنامه رشد اقتصادى، به فکر عدالت بیفتیم، منطقى نیست. رشد اقتصادى باید همپاى عدالت پیش برود؛ برنامه‏ریزى کنند و راهش را پیدا کنند."  عملا بر اصول اقتصاد لیبرالیستی که توسط برخی د رکشور تبلیغ و اجرا مشد خط بطلان کشید.

3) حفظ استقلال سیاسى

مقام معظم رهبری درباره آن می فرماید "این استقلال، استقلال سیاسى، اقتصادى و فرهنگى است. ما باید این بندهاى اختاپوس فرهنگىِ تحمیل شده‏ى به وسیله‏ى غرب را از دست و پاى خودمان باز کنیم؛ این هم یکى از اصول ماست. آن حرکتى، آن جریانى، آن شعارى و آن برنامه‏ریزى‏اى که در آن استقلال کشور و ملت دیده نشود، اصولگرایانه نیست."

4) تقویت خودباورى و اعتماد به نفس ملى

مقام معظم رهبری در این باره می فرماید "در ارزش هاى اخلاقى: مبارزه‏ى فرهنگى دائم با خودباختگى مزمن و تحمیلى که چند ده سال بر این کشور تحمیل شده. بزرگان و پرچمداران فرهنگ و سیاست در این کشور، در یک مقطع زمانى و با صداى واحد، با وقاحت تمام گفتند که ایرانى صفر محض است! و اگر بخواهد معنا پیدا کند، باید برود کنار فرهنگ فرنگى. اولین پیشروان قافله‏ى روشنفکرى کشور ما و معروفترین سیاستمداران دوران قاجار و پهلوى، این حرف را صریحا گفتند بعضی ها هم که نگفتند، این‏طورى عمل کردند و این شد یک بیمارى مزمن در جامعه‏ى ما؛ بایستى با این مبارزه کرد."

5) جهاد علمی

مقام معظم رهبری در این باره می گویند"خوشبختانه فاصله‏مان با پیشرفت هاى دنیا و آن نوک هاى حرکت زیاد نیست ـ مى‏توانیم تلاشمان را مضاعف کنیم؛ این هم یک کار است. بنابراین، این جزوِ وظایف دولت است؛ بایستى میدان داد. این جوان ها تشنه‏ى کار و فهمیدن هستند، به شرط این که امکانات در اختیار این ها قرار بگیرد. الحمدلله ما استاد خوب هم کم نداریم. یک روزى بود ما اوایل انقلاب، در این کشور قحط استاد داشتیم؛ اما امروز نه، بحمدالله اساتید فراوان است و امروز اکثریت آنان پرورش یافته‏ى دامان خود این ملت و روییده‏ى در همین آب و هوا هستند."

6) تثبیت و تأمین آزادى و آزاداندیشى

مقام معظم رهبری در این باره می فرماید "من فهم غلط از آزادى را تأیید نمى‏کنم؛ من باز گذاشتن دست دشمن را در داخل براى این که مرتبا گاز سمّى تولید کند و در فضاى فرهنگى یا سیاسى کشور بدمد، تأیید نمى‏کنم؛ من براندازى خاموش را ـ آن‏چنانى که خود امریکایی ها گفتند و عواملشان چند سال قبل در اینجا سادگى و بى‏عقلى کردند و به زبان آوردند ـ برنمى‏تابم و رد مى‏کنم؛ اما توسعه‏ى آزادى و رها بودن میدان براى پرورش فکر و اندیشه و علم و فهم،ربطى به اینها ندارد. ظرافتى لازم است که آدم این دو منطقه را از همدیگر باز بشناسد و مرز این ها را معین بکند. آزادى و آزاداندیشى، یکى از مبانى اصلى اصولگرایى است."

7) اصلاح و تصحیح روش

 مقام معظم رهبری راجع به این شاخص می فرماید "اصلاحات باید ضابطه‏مند و مبتنى بر ارزش ها و معیارها و خطکشهاى اسلامى و ایرانى باشد. معیار اصلاحات، قانون اساسى است؛ بر این اساس،باید ما اصلاحات کنیم؛ ما به اصلاحات احتیاج داریم. اصلاحات، تصحیح روش هاى ماست؛ تصحیح هدف هاى مرحله‏اى ماست؛ تصحیح تصمیم‏گیری هاى ماست؛ تعصب نورزیدن روى تصمیم‏گیری ها ناحق است. این، غیر از ساختارشکنى و مبارزه‏ى با قانون اساسى، مبارزه‏ى با اسلام و مبارزه‏ى با استقلال یک کشور است."

8) شکوفایى اقتصادى

مقام معظم رهبری در ذیل این ملاک می فرمایند "ما این درآمد را که از طریق نفت به دست مى‏آوریم، صرف مسایل روزمره‏ى زندگى مى‏کنیم؛ این، معنى ندارد؛ بایست این ها با محاسبه‏ى صحیح انجام بگیرد. ما این نفت را ضایع مى‏کنیم؛ البته این، کارِ امروز و دیروز نیست؛ ده ها سال است که بناى اقتصاد و پیشرفت کشور روى این روش گذاشته شده است و یک شبه هم نمى‏شود آن را عوض کرد."

بنابر شاخص های فوق هر فرد و گروهی که براین شاخص ها منطبق باشد اصول گراست ولی اگر فاقد هریک از این شاخص ها باشد اصول گرا نیست هر چند زیر تابلوی بزرگی به نام اصول گرایی نشسته باشد.

منبع خبری: بولتن bultannews

/ 0 نظر / 6 بازدید