دخالت مردم در نظام

14-  این نظر مخصوص به امام راحل است یا دخالت مردم در حکومت در ساخت نظام لحاظ شده است؟

اساسا مکتب بدون مردم متصور نیست؛ چون مکتب ما مکتبی نیست که از مردم جدا بشود.اصلا این یک فریب است که ما بیاییم اسلام را از نفع و خیل مردم جدا کنیم و بگوییم مردم و سرنوشت آنها را رها کنید و به دین و خدا و اسلام بچسبید! این، همان اسلام تحریف شده است.این همان چیزی است که امام (ره) از اولی شروع مبارزه با آن جنگید. بسیاری از آدمهای خوب و عالِم، حرف امام را در این راه فهمیدند و البته بعضی از متحجران و نادانها هم تا آخر نفهمیدند و هنوز هم بعضی این حقیقت را نمی فهمند. تفکر اسلامی از خیل مردم و برای مردم بودن جدا نیست. هر چیزی که شما دیدید به نظرتان اسلامی است، اما از صلاح مردم مجرد است، بدانید در شناخت و فهم اینکه آن اسلام است، اشتباه می کنید یا در فهم خود آن شی ، محققاً اشتباهی وجود دارد.. پس پایه ی ارزشهای اسلامی و انقلاب ما بر دو پایه ی مکتبی و مردمی است. ( سخنرانی امام خامنه ای در دیدار با مسئولان- 9/11/68 )

در اسلام مردم یک رکن مشروعیتند، نه همه ی پایه مشروعیت. نظام سیاسی در اسلام علاوه بر رای و خواست مردم، بر پایه ی اساسی دیگری هم که تقوا و عدالت نامیده می شود، استوار است. ( سخنرانی امام خامنه ای در دیدار با مسئولان- 9/11/68 )

در مکتب سیاس یاسلام- ضابطه ، ضابطه ی معنوی است. ضابطه عبارت است از علم، تقوا و درایت. علم آگاهی می آورد؛ تقوا شجاعت می آورد؛ درایت مصالح کشور و ملت را تامین می کند؛ اینها ضابطه های اصلی است بر طبق مکتب سیاسی اسلام.  از طرف دیگر کسی که دارای این ضوابط است و با رای مردم که بوسیله ی مجلس خبرگان تحقق پیدا می کند یعنی متصل به آرا و خواست مردم انتخاب می شود، نمی تواند بگوید من این ضوابط را دارم؛ بنابراین مردم باید از من بپذیرند؛ « باید » نداریم!  مردم هستند که انتخاب میکنند. حق انتخاب، متعلق به مردم است. ( سخنرانی امام خامنه ای در مراسم پانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) - 13/3/83 )

برای آشنایی بیشتر با نظریه امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (مدظله) در این رابطه رجوع کنید به کتابهای:

1. مشروعیت قدرت از دیدگاه امام خمینی تالیف علی خالقی نشر موسسه چاپ و نشر عروج.

2. اندیشه سیاسی امام خمینی احمد جهان بزرگی نشر کانون اندیشه جوان.

3. ولایت فقیه؛ سایه حقیقت عظمی تدوین: دفتر هماهنگی فخر الائمه(ع) انتشارات اسوه.

/ 0 نظر / 6 بازدید