پرونده هسته ای ایران و ایران هراسی غرب

در خصوص ماهیت فنی برنامه هسته ای ایران با توجه به حداقل چهار دلیل می توان صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران را به اثبات رساند.

این چهار دلیل عبارتند از :

1- عضویت جمهوری اسلامی ایران در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای(NPT)(Non proliferation of nuclear weapons Treaty)

2- مهمتر از مورد اول، فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن ساخت و استفاده از سلاح های هسته ای .

3- گزارش های آژانس بین المللی انژی اتمی نیز صلح آمیز بودن و عدم انحراف در فعالیت های هسته ای ایران را بارها تأیید کرده اند.

4- رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال پرونده هسته ای این کشور نیز بخوبی نشان می دهد که درصدد ساخت سلاح هسته ای نیست. بنا بر این مشخص شد که منطق کشورهای غربی در قبال پرونده هسته ای ایران نه برخاسته از ایرادهای فنی و تکنولوژیکی برنامه هسته ای ایران و نه نشأت گرفته از دغدغه ای حقوقی است.

در جستجوی علت ایران هراسی غرب:

>> فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجمع عالی بسیج:

«قصد واقعی استکبار و غرب در مقابل ایران، جلوگیری از رشد و اقتدار ملّت ایران است؛ قصد واقعی این است که از عزّت روز افزون ملّت ایران جلوگیری کنند؛ مسئله‌ی هسته‌ای یک بهانه است، بهانه‌های دیگری هم در کنار این هست. مسئله‌ی اصلی این است که استعدادهای ملّت ایران بتدریج بُروز و ظهور پیدا کرده است، دارد پیشرفت می کند در همه‌ی ابعاد؛ ابعاد سیاسی، ابعاد علمی، ابعاد گوناگون اجتماعی، و دارد اقتدار پیدا می کند، اینها از این ناراضی‌اند، از این ناراحتند، جلوی این را می‌خواهند بگیرند؛ تحریم و فشار هم به همین نیت است، تحریم و فشار اقتصادی به خاطر همین است که بلکه بتوانند از تلاشهای رو به گسترش ملّت ایران جلوگیری کنند؛ لذا تحریم می‌کنند، فشار می‌آورند... .»

>> آقای هانس بلیکس مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «راشاتودی»(یکشنبه 2/9/93) ضمن ارائه یک گزارش مستند و البته مختصر، نتیجه گرفت که «نگرانی غرب از برنامه هسته‌ای ایران ساختگی است و هدف اصلی آنها جلوگیری از قوی‌تر شدن ایران است.»

>> جرج فریدمن، مسئول مرکز راهبردی «استراتفور» -معروف به باشگاه کهنه‌کاران CIA - گفته بود که «مشکل ما با ایران بر سر فعالیت هسته‌ای این کشور نیست، بلکه مشکل آن است که ایران نشان داده است نه فقط بدون حمایت آمریکا، بلکه در حال درگیری با آمریکا نیز می‌توان بزرگترین قدرت تکنولوژیک و نظامی منطقه بود. این پدیده ایران را به یک الگو برای کشورهای اسلامی تبدیل کرده است و بهار عربی (انقلاب‌های اسلامی منطقه) را در پی داشته است.» (نقل از روزنامه کیهان، 3/9/93)

نتیجه:‌ بنابراین می توان گفت که مخالفت غرب، به سرکردگی امریکا با برنامه هسته ای ایران نه ماهیت حقوقی و فنی، که ماهیت سیاسی دارد و آن عبارت است از اینکه آنها نمی توانند و نمی خواهند که جمهوری اسلامی ایران به پیشرفت های خود ادامه دهد.

/ 0 نظر / 24 بازدید