آسیب هایی از ناحیه نحوه برگزاری مجلس

طولانی کردن جلسه باعث دلزدگی مخاطب بخصوص جوانان میشه، مداح نباید زمان جلسه رو طولانی کنه ولی اگر برخی میخوان زمان طولانی تر بشه مداح میتونه پس از یک تایم نرمال یه جوری جلسه رو تموم کنه تا هرکی خواست مجلس رو ترک کنه اون وقت برای باقی مجلس ادامه بده.
*دعوت عزاداران به خودزنی:
برخی عزاداران موقع شنیدن مرثیه از شدن ناراحتی خودزنی میکنند و حتی مداح از اطرافیان میخواد که ولش کنند تا بتونه بیشتر خودش را بزند. هرچند این کار شورمجلس را بیشتر میکنه ولی در عوض تاثیر منفی دارد.
*سخنرانی مداحان:
بسیاری از مداحان زمانی که لازم باشه با استفاده از کلام شعر به تحولات سیاسی و اجتماعی جامعه واکنش نشون میدهند و از اسلام و انقلاب دفاع میکنند مثل فتنه 88 که اشعاری در محکومیت فتنه گران و دفاع از ولایت فقیه خوندند. با این حال عده ای از مداحها هم هستند که ترجیح میدند به جای شعر سخنرانی بکنند و یا وسط روضه و دعا شروع به اظهارنظرهای غیرکارشناسی و سطحی میکنند که بیشتر باعث سوء استفاده دشمنان و موجب تاثیرات نامطلوب میشه.
*برهنه شدن:
برهنه شدن کار پسندیده ای نیست بویژه الان که از این مجالس فیلم میگیرند. جالب اینجاست که در بعضی مجالس گستاخانه از مردم میخواهند که اگر برهنه نمی شوند باید مجلس رو ترک کنند!!
* بی توجهی به نماز اول وقت:
در حالیکه امام حسین(ع) روز عاشور ازیر باران تیر دشمن هم نماز اول وقت را اقامه کرد، بعضا مشاهده میشه که هنگام نماز هم مجلس عزا برپاست. بی شک نخواندن نماز اول وقت مور درضایت خدا و امام حسین(ع) نیست.
*مراسم عزاداری بدون سخنرانی:
یکی دیگر از آسیبها، اجرای مراسم بدون سخنرانی است. از آنجا که سخنران شعور مخاطب را تقویت میکند و مداح هم شور حسینی را بالا میبرد. لذا صرفا به شور پرداختن مجالس رو به انحراف میکشونه. در مجالس مداحی و سخنرانی حتما باید در کنارهم باشند.
* حلقه مریدان مداح:
هر مداح مریدانی داره که برخی به خاطر اصولی خواندن مداح و برخی به دلایل غیرمعنوی مثل خوش صدا بودن مداح، هم محله بودن و ... اطرافشو می گیرند و بطور افراطی ازش حمایت و اقدام به تملق گویی میکنند. آسیب اینگونه افراطی گریها اینه که اگر مداح اشتباهی مرتکب بشه کسی جرات نمیکنه در اون فضای تملق که مریدانش بوجود آورده اند انتقاد ی بکنه و این باعث میشه یک مداح بدون اطلاع از نقاط ضعفش بارها اشتباهاتش رو تکرار کنه.
*جدا کردن دین از سیاست:
در برخی مجالس میگن « ما نوکر امام حسین هستیم و کاری به سیاست نداریم» این در حالی است که انقلاب اسلامی ما و دفاع مقدس ما به برکت اهل بیت(ع) رشد کرد. باید توجه کرد که سیاسی ترین جمله در زیارت عاشورا خوانده میشود: « انی سلمٌ لمن سالمکم و حربٌ لمن حاربکم و ولیٌ لمن والاکم و عدوٌ لمن والاکم»  امام خمینی(ره) می فرمایند: « ما ملت گریه سیاسی هستیم. ما ملتی هستیم که با همین اشکها سیل جریان میدهیم و سرهایی را که در مقابل اسلام ایستاده است، خرد میکنیم.» ( صحیفه نور، ج 13، ص 327) بنابراین اگر شیعه فقط برای ثواب و از لحاظ عبادی عزاداری بکنند ، انگیزه آنها برای ایستادگی در برابر ظالمان کم خواهد شد.
*اشعار سخیف و سبکهای مبتذل:
اخیرا برخی مداحها برای معروف شدن اشعار سطحی با سبک مبتذل می خونند. اشعار بی مغز در شأن مقام و منزلت اهل بیت(ع) نیست. برای نمونه مداح میگه: « چشاش مه و ملیحه به آسمان شبیه» یا « آخرش از عشق خودت کار میدی دستم.» و ... بی شک ابراز ارادت به اهل بیت آدابی داره و نباید اینگونه عبارات سخیف و یا به سبک آهنگ مبتذل به عنوان مداحی انتخاب بشوند. برخی هم متاسفانه عین ترانه رو می خونند. بدون تغییر در شعر و سبک آن هم از رو دست خواننده های طاغوتی و لس آنجلسی و یا خیلی به خودشون فشار بیارن یه کم تو شعر یا سبک تغییر ایجاد میکنند ولی متاسفانه باز هم همون میشه. مثلا خواننده لس آنجلسی می خونه:« دلا امشب سفر دارم. چو سودایی به سر دارم. حکایتهای پرشرر دارم.» مداحی هم همینطوری میخونه:« دلا شوری دگر دارم. ز غم سوز جگر دارم. حکایتها با سحر دارم.» بهش انتقاد میشه میگه « فی البداهه خوندم . نمی دونستم سبک اون طرف آبیه... » این هم شد حرف! عین شعر و سبک خواننده غربی رو می خوانه میگه فی البداهه خوندم! خُب حالا اگر تو فی البداهه می خونی ، پس چطوره هایده و اندی هم قبل از تو این سبک رو خوندن؟! آیا می خوای به ما ثابت کنی از یک خواننده غربی کمتر نیستی.

اینجور نوحه ها که شعر و لحنش با عزاداری امام حسین(ع) مغایرت داره، نه تنها کمکی به جذب مخاطب نمیکنه بلکه فضای معنوی مجلس عزاداری رو مسموم میکنه. این سبکها رو سی دی میزنند و تو سطح کشور پخش میکنند. خیلی ها هم از روی شان تقلید می کنند و این کار حتما نتیجه عکس داره. مسئولان مربوطه باید به جای چشم پوشی با اون مداح برخورد قانونی کنند.

ادامه مطلب :بازتاب در رسانه های دشمن

/ 0 نظر / 8 بازدید