مناسبتهای 5 روز آخر ماه صفر

25 صفر

  • طلب قلم و قرطاس توسط پیامبر (ص)

در این روز پیامبر اکرم (ص) دوات و کتف طلبیدند تا خلافت بلافصل امیرالمومنین علی (ع) را برای مردم بنویسند ولی عمر بن خطاب مانع شد و جسارت به پیامبر کرد و گفت : این مرد هذیان می گوید...

  • دستور پیامبر (ص) به پیروی از ثقلین

در این روز پیامبر (ص) در جمع مسلمانان بر منبر رفتند و طی خطبه ای مردم موعظه نمودند و آنان را به پیروی از قرآن و عترت وصیت فرمودند.

26 صفر

  • تجهیز لشکر اسامه

در این روز در سل 11 هجری پیامبر (ص) به عده ای خاص از صحابه امر فرمودند برای سفر روم و جنگ با رومیان به امیری و سر پرستی جوانی به نام اسامه بن زید . ولی این عده نرفتند و پیامبر (ص) افرادی که از دستورشان تخلف کردند را لعن فرمودند. « لعن الله من تخلف من جیش اسامة »

28 صفر

  • شهادت پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)

شهادت جانگداز و مظلومانه اشرف مخلوقات خاتم الانبیا محمد بن عبدالله در سال 11 هجری در سن 63 سالگی به وسیله سم بوده است.
قال رسول الله : ما منّا الّا مقتول أو مسموم: هیچکدام از ما اهل بیت نیست مگر اینکه مسموم یا مقتول می شود.

  • شهادت امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن مجتبی در این روز در سال 50 هجری به شهادت رسیدند. اگر چه امروز به عنوان شهادت حضرت در بین مردم معروف شده ولیکن علمای بزرگی چون شیخ مفید، شهید اول ، کفعمی و ... شهادت امما حسن مجتبی را هفتم صفر خوانده اند و بسیاری از علما و مراجع عظام و شیعیانکشورهای دیگر از جمله عراق در آن روز برای شهادت امام حسن مجتبی (ع) اقامه ی عزا می کنند.

30 صفر

  • شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

حضرت ثامن الحجج مولانا علی بن موسی الرضا در سال 203 هجری به شهادت رسیدند. سن مبارک حضرت 49، 51 یا 55 سال بوده است. در 28 صفر مأمون انگور مسموم یا آب انار زهرآلود را به اجبار به آنحضرت خورانید.

/ 0 نظر / 26 بازدید