خدا پدر و مادر ادیسون را بیامرزه!

ادیسون در سنین پیری پس از کشف چراغ برق یکی از ثروتمندان آمریکا به شمار می‌رفت و درآمد سرشارش را در آزمایشگاه بزرگ و مجهزش، هزینه می‌کرد. این آزمایشگاه بزرگترین عشق پیرمرد بود. و هر روز اختراعی جدید در آن شکل می گرفت تا آماده بهینه سازی و ورود به بازار شود.
در همین روزها بود که نیمه های شب از اداره آتش نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش در آتش می سوزد و حقیقتا کاری از دست کسی بر نمی آید و تمام تلاش ماموران فقط جلوگیری از گسترش آتش به سایر ساختمانها است. آنها تقاضا داشتند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع ادیسون رسانده شود. پسر با خود اندیشید که احتمالا پیرمرد با شنیدن این خبر سکته می‌کند و لذا از بیدار کردن پدرش منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند.
ولی با تعجب دید که پدرش در مقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش  را نظاره میکند.
وقتی پدر پسرش را دید با صدای بلند و سرشار از شادی گفت: پسر تو اینجایی! می بینی چقدر زیباست! رنگ آمیزی شعله ها را می بینی؟ حیرت آور است! من فکر میکنم که آن شعله های بنفش به علت سوختن گوگرد در کنار فسفر به وجود آمده است! خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می دید. کمتر کسی در طول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی را خواهد داشت. پسرم اینگونه نیست؟
پسر حیران و گیج جواب داد: پدر تمام زندگیت در آتش میسوزد؟!!
پدر گفت: پسرم از دست من و تو که کاری برنمی آید. مامورین هم که تمام تلاششان را می کنند. در این لحظه بهترین کار لذت بردن از منظره ایست که دیگر تکرار نخواهد شد. در مورد آزمایشگاه و بازسازی یا نوسازی آن فردا فکر می کنیم. الان موقع این کار نیست. به شعله های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت.
توماس آلوا ادیسون سال بعد مجدداً در آزمایشگاه جدیدش مشغول کار بود و همان سال یکی تز بزرگترین اختراعات بشری، یعنی ضبط صدا را تقدیم جهانیان نمود.
آری او گرامافون را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع نمود.

اینقدر اختراعاتش بالاخص برق برای جامعه بشری امروزی ضروریه که ارزش شو داره براش دعا کنیم خدا پدر و مادر ادیسون رو بیامرزه!

/ 0 نظر / 6 بازدید