بیست و پنجم ذیقعده روز دحو الارض

 بیست و پنجم ذیقعده روز دحو الارض

روز بیست و پنجم ذیقعده، هم‏زمان با دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین است. در شب این روز نیز بر اساس روایتی از امام هشتم علیه‏السلام حضرت ابراهیم و حضرت عیسی علیهماالسلام به دنیا آمده‏اند. همچنین این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود(عج) معرفی شده است. نیز روز دحوالارض، جزء چهار روز معروفی است که روزه آن پاداش فراوان داشته و ثواب هفتاد سال روزه گرفتن دارد .

معنای دحوالارض  

"دَحو" به معنای گسترش است و بعضی نیز آن را به معنای تکان دادن چیزی از محلِ اصلی‏اش تفسیر کرده‏اند. منظور از دحوالارض (گسترده شدن زمین) این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب‏های حاصل از باران‏های سیلابیِ نخستین فراگرفته بود. این آب‏ها، به تدریج در گودال‏های زمین جای گرفتند و خشکی‏ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده‏تر شدند. از طرف دیگر، زمین در آغاز به صورت پستی‏ها و بلندی‏ها یا شیب‏های تند و غیرقابل سکونت بود. بعدها باران‏های سیلابی مداوم باریدند،   ارتفاعات زمین را شستند و دره‏ها گستردند. اندک اندک زمین‏هایِ مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع به وجود آمد. مجموع این گسترده شدن، دَحو الارضنام‏گذاری می‏شود .

برنامه ‏های معنوی و اعمال مخصوص شب و روز دحو الارض

زمین، گاهواره زندگی انسان و تمام موجوداتِ زنده است، که با تمام کوه‏ها  دریاها، درّه‏ها، جنگل‏ها، چشمه‏ها، رودخانه‏ها، معادن و منابع گران‏بهایش،   نشانه‏ای از نشانه‏های آفریدگار به شمار می‏آید که آن را گسترانیده است. روز دحوالارض روز گسترش زمین روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه‏ای دارد؛ از   جمله :

1-      روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد  .
2-      احیا و شب‏زنده‏داری شب دحوالارض که برابر با یکسال عبادت است  .
3-      ذکر و دعا  .
4-      انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن  .

و آن دو رکعت است بعد از نماز صبح: در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره " و الشمس " بخواند و بعد از سلام نماز بخواند " لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم " و بعد از آن دعا کند و دعای ذکر شده در مفاتیح الجنان را بخواند.

/ 0 نظر / 4 بازدید