چند حدیث تربیتی ( در مورد تربیت فرزند)

امام موسی کاظم (ع) فرمودند: بچه را نزن، با او قهر کن، قهرت را طولانی نکن، بلکه زود با او آشتی کن. (بحارالانوار، ج104، ص99)

رسول اکرم(ص): خدا رحمت کند پدری را که در نکو شدن فرزندش کمک کند. (بحارالانوار، ج104، ص98)

پیامبر اعظم(ص) می فرمایند: هر نوزادی بر فطرت توحید به دنیا می آید مگر آنکه پدر ومادر او را یهودی یا نصرانی (آلوده به انحرافات) بار بیاورند. (تفسیر مجمع البیان، ذیل آیه 30، سوره روم)

امام علی (ع) : فرزندان خود راگرامی بدارید و آداب پسندیده بر آنها تعلیم دهید تا مورد عفو پروردگار واقع شوید و گناهان شما آمرزیده شود. (وسائل الشیعه، ج15، ص195)

هرگاه مژده ولادت دختر به رسول الله(ص) داده می شد. آن حضرت می فرمود: شاخه گل خوشبویی است، و روزی او هم بر عهده خداوند متعال است.(بحارالانوار؛ ج 101؛ ص 97)

پیامبر اعظم(ص):  زمین دختر را حمل می کند و آسمان بر سرش سایه می افکند و خدا به او روزی می دهد و گلی است که آن را می بویی. کسی که یک دختر دارد، زخمی بر او وارد شده و آن دختر حجابی در برابر آتش می شود؛ و آن که دو دختر دارد، خدا به فریادش میرسد و به واسطه آندو وارد بهشت میشود؛ و هر کس دارای سه دختر است، از جهاد و هر کار مکروهی معاف است؛ و هر آن که چهار دختر دارد، ای بندگان خدا او را کمک دهید، به او قرض دهید، و به او رحمت آورید.(وسایل الشّیعه، ج 21، ص 365)

امام علی(ع):  کودکان خود را برای زمانی غیر از روزگارخویش پرورش دهید چرا که آنها درروزگاری که با دوران شما متفاوت است بوجود آمده اند.

امام صادق(ع): فرزندان خود را ببوسید زیرا به پاداش هر بوسه یک درجه در بهشت به شما عنایت شود.

امام صادق(ع): دختران نیکی ها و رحمت هستند و پسران نعمت ها، نیکی ها پاداش دارند و از نعمت ها سوال می شود. (وسائل ‏الشیعه، ج15، ص104؛ فروع کافی، ج2، ص82 )

امام صادق(ع):فرزند پسر هفت سال بازی می‏ کند و هفت سال قرآن می‏ آموزد و هفت سال حلال و حرام را یاد می‏ گیرد. (المحجه البیضاء، ج ۳، ص ۱۲۱ )

 امام صادق (ع) : هنگامی که کودک به سه سالگی رسید لا اله الا اللّه را به او بیاموزید و او را رها کنید (همین مقدار کافی است). وقتی هفت ماه دیگر گذشت محمد رسول اللّه (صلی ‏الله ‏علیه ‏و آله) را به او آموزش دهید و سپس او را رها کنید تا چهار ساله شود. آن‏گاه صلوات فرستادن را به او بیاموزید. در پنج سالگی به او سمت راست و چپ را آموزش دهید و قبله را نشان او داده و بگویید سجده کند. آن‏گاه او را تا شش سالگی واگذارید. فقط پیش روی او نماز بخوانید و رکوع و سجود را یادش دهید تا هفت سالش هم تمام شود. وقتی هفت سالگی را پشت سر گذاشت، وضو ساختن را به او تعلیم دهید و به او بگویید نماز بخواند، تا هنگامی که نه ساله شد وضو و نماز را به نیکی آموخته باشد. و هنگامی که آن‏ دو را به خوبی یاد گرفت خدا پدر و مادر او را به خاطر این آموزش‏شان خواهد آمرزید. (وسائل‏ الشیعه، ج15، ص193 )

حضرت محمد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) : یا علی! خدا لعنت کند پدر و مادری را که موجب عاق شدن فرزند خود شوندو خدا رحمت کند والدینی را که باعث نیکوکاری فرزندشان نسبت به خودشان شوند. . (مکارم الاخلاق /ص517)

/ 0 نظر / 106 بازدید