آسیب هایی از ناحیه مداح و نوع مداحی

برخی مداحها پا رو از غلوگویی فراتر گذاشته و با دروغگویی معمولا میخوان از مخاطب اشک بگیرن. کسی هم چیزی نمی گه . برخی از این دروغها واقعا تابلو اند و مشخص ولی بعضی هاش رو به راحتی نمیشه به دروغ بودنش پی برد. البته هرموضوعی که ما نشنیدیم دلیل  بر دروغ بودنش نیست و باید با تامل با این قضیه برخورد کرد.
*مداحانی که سواد مداحی ندارند:
برخی صرفا به خاطر صدای خوش مداحی میکنند. فقط دارن از سی دی های مداحی مداحان معروف دیگه تقلید میکنند. لازمه که مداحان بروند مطالعه کنند. یقینی ها رو یاد بگیرند. هر چیزی خلاف واقع نگویند.
*امرار و معاش از طریق مداحی:
اغلب مداحها شغلشون مداحی نیست و کار دیگه ای دارن. ولی متاسفانه عده ای با مداحی دنبال کسب درآمدند و با قیمتهای بالا مداحی میکنند. بعضی از استید مداحی نه تنها پول نمی گیرند و حتی به شاگردانشون توصیه میکنند که توقع پول نداشته باشین اگه هم چیزی دادن نشمرید. تا خدای ناکرده نشه به خاطر پول برای مداحی در مجالس مختلف فرق بگذارید.
*خواب محوری:
گاهی بعضی از مداحها به جای طرح روایات قوی از ملاقات برخی با امام زمان در عالم خواب و رویا داستان سرایی می کنند. وقتی 350 آیه و بیش از 500 حدیث نبوی و بیش از 2000 حدیث از ائمه اطهار در مورد ویژگیهای امام مهدی(عج) وجود دارد، دیگه چه نیازی به طرح خواب و مکاشفات است. بیان خواب ورویا نه تنها خدمت به امام(عج) نیست بلکه موجب طرح سست و ضعیف معارف و ضربه به اعتقادات مقدس شیعه میشود.
*ارائه تصویر یک بعدی از زندگی امام حسین(ع):
نباید تک بعدی فقط به بُعد ملکوتی یا فقط بُعد مادی امام نگاه کرد . زیرا ائمه اطهار (ع) در همه زمینه ها الگوی ما هستند.
*مطالب ذلت آمیز:
در حالیکه امام حسین به هیچ عنوان زیر بار ذلت نرفتند، ولی بعضی از مداحها با به کار بردن کلمات ذلت آور و حقارت بار از ایشان یاد میکنند و این کاشان خواسته یا ناخواسته به اهل بیت(ع) ضربه می زند.
*مکشوف خوانی:
بعضی از مداحها برای گریاندن مردم روضه های بسیار سنگین به اصطلاح باز می خوانند. توصیه اساتید مداحی اینه که مداح به جز در موارد خاص، همواره با زبان شعر و کنایه مداحی کنندو از خواندن روضه های سنگین خودداری کند.
*بیان زبان حال دور از شأن اهل بیت:
زبان حال خواندن یعنی مداح خودشو به جای اهل بیت قرار داده و تشخیص میده مصیبت در اون لحظه چطور بوده و بعد جزئیاتش رو شرح میده. بیان زبان حال باید با توجه به مقام اهل بیت (ع) باشد و مداح نباید در بیان زبان حال، اهل بیت رو با افراد عادی جامعه مقایسه کنه.
*پاک شدن تمام گناهان با شرکت در مراسم عزاداری:
البته شرکت درمراسم عزاداری ثواب زیادی داره ولی باعث پاک شدن از همه گناهان نمیشه. این حرفهای احساسی هیچ پایه ای ندارند و باعث تضعیف معارف شیعه میشوند.
* پوشش نامناسب:
تعداد کمی از مداحها هم هستند که با ظاهر و رفتاری غیرمذهبی در مجالس عزاداری ظاهر میشوند مثلا گردنبند به گردن می آویزند یا صورتشون رو با تیغ اصلاح میکنند. طرز فکرشون اینه که «جوانان گنهکار از تیپهای مذهبی خوششون نمیاد.» باید عرض کرد مداح نباید به خاطر شرکت مردم در یک مجلس مستحب، مرتکب عمل حرام بشه.
*بکار بردن کلمات سخیف:
گاها مشاهده میشه مداح برای عرض ارادت از کلمات بی ادبانه استفاده میکنه مثلا: من سگ حسینم. انا کلب الرقیه و ... ی ابا نهایت بی شرمی قلاده به گردن می اندازه و صدای سگ در میاره. بی تردی اهل بیت(ع) راضی به خوار و حقیر شدن دوستداران شان نیستند. استاد مرحوم آیت الله تبریزی یه روز از دست یکی از مداحان روی منبر گریه کردند و فرمودند: « برخی از مداحان می آیند و می گویند که مثلا سگ حسینم! مگه امام حسین سگ میخواهد! ابا عبدالله الحسین (ع) انسانهایی مثل حبیب، مسلم بن عقیل، علی اکبر، عباس و ... میخواهد؛ کسانی که عارف به دین باشند و به معنای حقیق انسان باشند.» بهتره مداحها به جای ذلیل کردن خودشون و عزاداران، یه تجدید نظر کرده و از کلمات شایسته تری در عرض ارادت استفاده کنند.
*آلودگیهای اخلاقی برخی مداحان:
برخی مداحها اگرچه ظاهر بد ندارند ولی گرفتار برخی آلودگیها هستند که بعضاً اخبارش منتشر میشه. شاید بگن زندگی خصوصی یک مداح به کسی ربطی نداره. این حرف درست نیست چرا که وقتی کسی به مقام نوکری اهل بیت میرسه، باید بدونه که الگوی خیلی از جوانان مومن خواهد شد و با یک اشتباه فقط به خودش ظلم نمی کنه.

ادامه مطلب: آسیب هایی از ناحیه نحوه برگزاری مجلس

/ 0 نظر / 15 بازدید