شهر من؛ لنگرود - آرمانهای انقلابی یک ملت

 

دهه کرامت مبارک
آرمانهای انقلابی یک ملت
آرمانهای انقلابی یک ملت

شهر من؛ لنگرود

لنگرودلنگرود ، شهری است که بین آبی خزر و استواری لیلا کوه ، مجنون وار نشسته است و خونگرمی شالیزارهایش ، با خونسردی باغهای چایش ، به هم آمیخته ؛ و دیدن چهرة مهربان و همیشه بهاری مردمانش ـ با آن نگاه‎های روشنشان ـ آرزوی تمام کسانی است که یکبار نان و نمکی از سفرة اخلاصشان خورده باشند . لنگرود ، شهر شمخالهای آویخته ، تورهای مندرس صمیمی ، باغهای پرتقال ، رنگارنگی لباسهای روستایی ، عطر بلال و پونه و ... مردمانِ شور و عشق و ایثار است . مقبرة دوازده امام زادة به شهادت رسیده ، بر بلندای ملاطش ، ریشه داری « تشیع » را درخاک پاک قلبهای مردمش ، نمایانگر می‎کند و آفتاب ، به یاد شهیدانش هر غروب ، خون می گرید. لنگرود شهر ابریشم و شعر و رنج است . پروانه ها بر تبسم گلهایش پیله می کنند و شعور ، در مقابل شعرش ، به زانو در می آید و « برنج » آینة رنج سالیان طولانیِ لبخند پینه بر دستانشان است .

شهرستان لنگرود یکی از شهرهای زیبای استان گیلان می باشد. این شهر دارای فرزانگان، دانشمندان، شعرا و شهدای زیادی بوده  و آثار تاریخی فراوانی دارد که نشان از قدمت و اهمیت این شهر ساحلی است،به همین دلیل از قدیم الایام مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است.


موقعیت جغرافیایی لنگرود

 لنگرود در طول 30ً و 10َ و 50َ  و عرض 11 و 37 جغرافیایی، در ارتفاع 21 متر از سطح دریای خزر قرار دارد. این شهرستان بر روی جلگه ای سرسبز و 10 کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد و در قسمتهای جنوبی آن کوهپایه های جنوبی آن جنگلی دیده میشود.لنگرود که یکی از شهرهای مذهبی گیلان است. در فاصله 60 کیلومتری رشت (مرکز استان) واقع شده است و از طرف شمال و غرب به شهرستان لاهیجان،از طرف شرق به دریای خزر و از طرفی به شهرستان رودسر، و از طرف جنوب به شهر املش (از شهرهای رودسر) منتهی میگردد.

 لنگرود در 25 شهریور سال 1338 ه. ش از لاهیجان جدا شد و با روستاهای تابع به صورت شهرستان مستقلی درآمد.

 نامگذاری لنگرود

نام لنگرود برای اولین بار در سال 512 ه. ق ذکر گردیده یعنی سال مرگ سلطان محمد بن ملکشاه سلجوقی و آزاد شدن ((فرامرز بن مردانشاه لنگرودی)) از زندان. به چند دلیل این شهر را لنگرود گفته اند:

1-اینکه لنگرود در ابتدا لنگرگاه و محل لنگر انداختن کشتی هایی بوده که از بندر انزلی می آمده اند، بوده است.

2-  لنگرود نام رودخانه ای است در جوار شهر که به دریای خزر می ریزد. شاید نام رودخانه نیز به این سبب بوده است که کرجی ها می آمدند و در آن بارگیری می کردند.

3- لنگرود به معنای یک لنگه رود گفته شده زیرا یک رود از وسط شهر میگذرد.

4- لنگرود به معنای لَنگْ رود یا رود آرام بخاطر اینکه این رود به آرامی از مسیر خود در شهر لنگرود می گذرد.

جمعیت

در سال 1275 ه.ق /1230 ش.، یعنی حدود یک قرن و نیم پیش جمعیت این شهر دو هزار نفر بوده است. اما در سرشماری عمومی نفوس سال 1385 ه.ش چمعیت این شهرستان به ۱۷۴٬۶۲۹ نفر رسیده است.

نژاد،زبان، دین

 اهالی لنگرود دارای نژاد آریایی هستند و به زبان فارسی با گویش گیلکی سخن می گویند و دینشان اسلام، و شیعه اثنی عشری، و علاقه مند به خاندان پیامبر گرامی اسلام می باشند.

تقسیمات کشوری

شهرستان لنگرود با 441 کیلومتر مربع وسعت، دارای پنج شهر به اسامی لنگرود، کومله، شلمان ، اطاقور و (چاف و چمخاله) یک بخش مرکزی است و بخش مرکزی از 7 دهستان 231 روستا تشکیل شده است که عبارتند از:

  1. چاف
  2. دریاسر
  3. دیوشل
  4. کومله
  5. گل سفید
  6. لات لیل
  7. مریدان

مناطق و اماکن دیدنی لنگرود

 

 

1)پل خشتی:

 

پل خشتی

این پل روی رودخانه ای که لنگرود نام دارد و آب آن از یکی از نهرهای سفیدرود است،و از میان داخل شهر می گذرد، بناء شده است.طول این پل بالغ بر 37 متر است و عرض آن 5/4 متر و ارتفاع بل

 

ندترین نقطه پل از سطح رودخانه 70/9 سانتی متر است. که دو قسمت شهر فشکالی محله را به راه پشته متصل می سازد.این پل را شخصی به نام (حاجی آقا پرد) ساخته و بنابر روایتی پل مزبور در محل پل قدیمی بدستور حاجی آقا بزرگ منجم باشی، در زمان سلطنت فتحعلی شاه، ساخته شده است.و در کتاب (دارالمرز ولایت ،گیلان،رابینو) در مورد این پل چنین آمده است:

پل خشتی لنگرود،پلی که با آجر و ساروج ساخته شده و دارای دو دهانه فراخ برای عبور کشتی است،37 متر طول و12 متر ارتفاع دارد و مربوط به دوران صفویه است،گو آنکه بعضی به عهد تیموری نسبت می دهند ولی سندی در این باره در دست نیست.

 

2)منزل قدیم منجم باشی:

 

خانه منجم باشی

این خانه که در فشکالی محله لنگرود است،یکی از آثار قدیمی و تاریخی لنگرود به شمار می رود.خانه منجم باشی در فشکالی محله و جنب سبزه میدان لنگرود از املاک این خاندان است که تا امروز باقی مانده و در اصل شامل بیرونی ،اندرونی،خلوت خانه،مسجد،حمام و اصطبل بوده است.

 

3)مزار شهداء یا وادی لنگرود :

مزار شهدای لنگرود

این قبرستان یکی از آثار تاریخی و قدیمی این شهرستان است که سابقه تاریخی آن به سال 1306ه.ش منتهی می شود.وسعت این وادی بالغ بر 20 هزار متر مریع (2 هکتار) است.و بالغ بر 40 هزار نفر مومنین و مومنات،و نیز جمع کثیری از علما و بزرگان لنگرود در این وادی مدفونند.

 

4) منزل دریابیگی در لنگرود

منزل دریابیگی در لنگرود

 

4) آبشار ملاط و لیلاکوه

آبشار ملاط

5)باغ معروف منجم باشی

خانه منجم باشی

یکی دیگر از آثار دیدنی لنگرود باغ معروف منجم یاشی لنگرودی در روستای دیوشل بوده است.وی در این دهکده کاخی ساخته و طرح باغی ریخته بود و بنای این کاخ را از افتخارات خود می دانست.

 

6)مجتمع جهانگردی چاف-چمخاله:

چمخاله چمخاله

یکی از آثاری که اخیرا بنا گردیده و از آثار دیدنی لنگرود به شمار میرود،مجتمع جهانگردی چاف چمخاله است این بنا که در 15 کیلومتری شهر لنگرود و در کنار رودخانه ای که مسیر آبش به طرف دریا است،قرار دارد.اراضی محدود این مجتمع 110 هکتار است که در مرحله اول احرای ساختمانی آن در 40 هکتار متر مربع بوده که جمعا 22000 متر مربع وسعت زیر بنای آن بوده و یک میلیون متر مربع نیز فضای محوطه سازی شده دارد.این مجتمع دارای 41 دستگاه ویلا،30 مهمانخانه،2 بلوک آپارتمانی، و همچنین دارای یک ساختمان اداری و یک سینما و تأسیساتی ورزشی مانند استخر شنا و یک درمانگاه استو از آبانماه سال 1261 در اختیار سپاه گیلان است و اخیراً سپاه مجدداً آن را در اختیار سازمان جهانگردی قرار داده است.

 

7)پل خشتی قدیمی نالکیاشر:

پل خشتی قدیمی نالکیاشر

 

8) نگین سبز کومله

نگین سبز

9) باغات چای و مرکبات پرشکوه

باغات چای و مرکبات پرشکوه

10) بقعه سفید آستانه آسید محمد کیا کیاکلایه

سفیدآستانه

11) بقعه دوازده امامزادگان ملاط

 

ملاط

12) بقعه آقا سید حسین

 

13) طبیعت کوهستانی بلوردکان

طبیعت کوهستانی بلوردکان

بلوردکان

14) تالاپ کیاکلایه

  تالاپ کیاکلایه

15) پارک فجر لنگرود

 پارک فجر

16) قلعه دزبن؛ دز به معنای دژ و قلعه‌است.

 


 

وضعیت مذهبی شهر ما

لنگرود از قدیم به دارالمومنین معروف بوده است. هم اکنون بیش از 60 هیئت مذهبی در سازمان تبلیغات ثبت شده و مشغول به فعالیت هستند. بیش از 600 شهید از جوانان این مرز و بوم نثار انقلاب کرده یعنی تقریبا اکثر خانواده های ساکن آن مخصوصا در روستاها مرتبط با یک یا چند شهید می باشند. مثل خانوده شهیدان نیک پی در روستای پلت کله  - شهیدان احمدی در روستای سلوش و...


مدرسه علمیه صاحب الزمان (عج)  لنگرود:

علما و آیات بزرگی چون : آیت الله شیخ علیرضا ممجد لنگرودی ، آیت الله شیخ یحیی زکی ، آیت الله حاج شیخ عبدالحسین فقیهی دیوشلی ، آیت الله سید محمد حسین لنگرودی تولیت مدرسه صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف لنگرود را بر عهده و مراجع بزرگی چون حضرت امام خمینی قدس سره ، آیت الله الظمی بحجت و آیت الله الظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی به این مدرسه عنایت خاصی داشته اند.

حوزه علمیه صاحب الزمان (عج) دارای چندین موقوفه است و بخشی از هزینه های آن به صورت رایگان تامین می شود. همچنین چند منزل مسکونی برای اساتید حوزه به صورت رایگان و وقفی تهیه شده است. بیش از 120 طلبه از مقدمات تا درس خارج را نزد 15 استاد برجسته در مدرسه صاحب الزمان (عج) لنگرود تحصیل می کنند. این مدرسه دارای 5 طبقه و بیش از 40 حجره ، 12 مدرس و اتاق مجزا برای اساتید ، سالن مطالعه ، چند اتاق اداری و سالن امتحانات و ... است و برای رفع کمبود فضای آموزشی و تفریحی فضایی به مساحت 2000 متر مربع جهت توسعه کلاسهای درس ، فضای سبز ، پارکینگ و استخر در دست احداث است.

 

 معرفی مساجد لنگرود:

 در لنگرود مساجد و امام زاده های قدیمی ، تاریخی و زیبایی وجود دارد و از معدود شهرهای استان گیلان است که از مذهب تشیع زودتر از بقیه ی شهرها استقبال نموده است  و در حال حاضر دارای 176 مسجد و 90 بقعه می باشد که به اختصار به شرح برخی از آنان می پردازیم:

 

مسجد جامع:

از مساجد زیبا و پر جمعیت این شهر است ، این مسجد که در وسط شهر واقع شده ار آثار قدیمی است که چندین مرتبه تجدید بنا گردیده و سابقا در کنار مسجد ، حوزه علمیه نیز بوده و در زمان رژیم منفور پهلوی از بین رفته. این مسجد محل تجمع و میعادگاه عاشقان الله است و مراسم مختلف در این مسجد برقرار می گردد.

 

مسجد حاجی علی (معروف به مسجد بازار):

این مسجد که در وسط بازار و نزدیک به میدان اصلی شهر واقع شده و دارای دو مناره است.

 

مسجد امینی (معروف به مسجد شهداء):

این مسجد از مساجد قدیمی شهر است که در وسط شهر نزدیک به میدان اصلی (میدان انقلاب) واقع است. در این مسجد تصاویر مربوط به تمامی شهدای لنگرود نصب شده که جلوه ای خاص به این مسجد داده است.

 

مسجد حقیقت جو:

این مسجد در سرراه جاده لنگرود به چمخاله واقع استو توسط شخصی بنام حاجی محمد حقیقت جو در سال 1348 ه.ش ساخنه شده است. این مسجد دارای گنبد و دو مناره زیبا می باشد.

 

مسجد کاسه گر محله (کاسگر محله):

از مساجد قدیمی شهر که چند بار تجدید بنا گردید ، و صاحب کتاب (از آستارا تا استارباد) در 30 سال پیش از این مسجد نام می برد و می نویسد که: (این مسجد قدمت قدیمی دارد خصوصا درهای مسجد ،که مربوط به سال 1290 ه.ش می شود.

 

مسجد انزلی محله (معروف به مسجد اشکوری):

از مساحد بسیار قدیمی شهر ،که حضرت آیت الله سید موسی اشکوری ، 25 سال در این مسجد اقامه جماعت می کرده . این مسجد در کنار رودخانه و بر سرراه ، راه پشته به انزلی محله واقع شده است.

 

 مسجد جواد الائمه (معرف به مسجد غروی):

از مساحد بسیار قدیمی شهر ، که حضرت آیت الله سید فاضل عابدینی گیلانی ، حضرت آیت الله غروی 25 سال در این مسجد اقامه جماعت می کردند. این مسجد در کنار رودخانه و بر سرراه رکج محله واقع شده است.

 

مسجد گلشن جنب حوزه علمیه:

از مساجد قدیمی شهر ، که در کنار حوزه علمیه صاحب الزمانی لنگرود ، در محله راه پشته واقع است و از مساجد قدیمی شهر است.  

 

از دیگر مساجد این شهر که می توان نام برد عبارتند از:

 

1) مسجد امام حسن مجتبی(ع) واقع در جاده چمخاله

2) مسجد چالکیاسر

3)  مسجد قصاب محله

۴) مسجد آسیدعبدالله

5) مسجد آسید حسن کیا   

6) مسجد کیاکلایه

7) مسجد ابوالفضل (ع) در انزلی محله

8) مسجد صاحب الزمانی واقع در آنسرمحله

9) مسجد مهدویه در انزلی محله

10) مسجد ابوالفضل (ع) مختص به ترکهای مقیم لنگرود در انزلی محله

 

معرفی امامزادگان و توصیف بقاع در لنگرود:

 

1) بقعه متبرکه ( آقا سید حسین واقع در لنگرود)

این بقعه که راسته ماهی فروشان و در جنب سماک کوچه در فشکالی محله لنگرود است ، دارای عظمت و احترامی است که عاشقان اهل بیت عموما،برای زیارت وعتبه بوسی به این مکان می آیند. (آقا سید حسین) از فرزندان سید علی کیا و از ابنای امام موسی کاظم (ع) می باشد. حرم بقعه (آسید حسین) دارای دو گنبد مدور است که گرداگرد گنبد از داخل آن با ابیاتی از محتشم کاشانی وبا کلمات (بسم الله الرحمن الرحیم و یا اباعبدلله الحسین ادرکنی) با خط نستعلیق به زیور طبع آراسته شده است. تمامی هیئت های عزاداری لنگرود و اطراف در ماه محرم حتما باید از کنار این بقعه بگذرند و از آنجا به دیگر مراکز عزاداری حرکت کنند0 در اطراف بقه چندین درخت تنومند (آقا دار) وجود دارد که حکایت از قدمت این مکان مقدس است.

 

2) بقعه متبرکه (دوازده تن از سلسله کیائی واقع در ملاط)

این بقعه واقع در ملاط ، 4 کیلو متری جنوب لنگرود است. این بقعه مدفن 12 تن از سادات کیایی است که بر بخش شرقی گیلان حکومت می کردند و به سادات ملاطی نیز معروف بودند. مطابق شجره نامه ای که در بقعه موجود است این دوازده تن عبارتند از: سید یوسف ، سید یونس ، سید حسن ، سید مظفر ، سید موسی ، سید حیدر ، سید صالح ، سید اسکندر ، سید خاور ، سید ابوذر ، و پسران امام محمد باقر (ع). و بنا به روایت مرعشی ، نخستین کسی که در ملاط دفن گردید و بعدا برای او بارگاه ساخته شد زن سید محمد کیا بود که در سال 820 ق / 1417 م در گذشت. این بقعه نقاشیهای بسیار زیبای در داخل و بیرون وجود داشته که بدلیل باسازی و بزرگ کردن این بقعه از بین رفته است. گور دوازده تن در اندازه های کوچک و بزرگ به صورت تک تک یا دو گور در کنار هم منظره جالب توجهی دارد.

 

3) بقعه متبرکه (سید ابراهیم و میر ابوالحسن واقع در کومله)

بنای اصلی بقعه به درازی ده متر و پهنای 5/5 متر است. و ایوانی دارد به پهنای 5/2 متر است. قبر این دو بزرگوار در وسط بنا به درازی 2 متر و پهنای یک متر و هفتاد سانت است ، در سال 1344 ه.ش یکبار این بناء را نوسازی کرده اند و قبرستان قدیمی عمومی در اطراف بقعه بود که امروزه سنگ و اثری ندارد. 

 

4) بقعه متبرکه (آقا سید محمد واقع در رکج محله لنگرود)

این بقعه متبرکه در یک محوطه بازی نزدیک مزار شهدا (وادی لنگرود) قرار دارد. که در حیاط بقعه درختان سربه فلک کشیده است که نشان از استقامت و استواری دارد. 

 

5) بقعه متبرکه (آقا سید خلیل واقع در راه پشته لنگرود)

 

این بقعه متبرکه که در مسیر راه پشته و نزدیک به پل بتونی قرار دارد ، بنای این بقعه در حال مرمت و باز سازی می باشد که با وجود گذشت بیش از چندین سال متاسفانه به همان شکل ناقص و نیمه کاره مانده است. در حیاط بقعه در مسیر خیابان درختان آزاد بلندی دیده می شود که دارای قدمت زیادی می باشد. بقعه دارای (علم) و هیئتی است و در ایام شهادت سرور شهیدان اباعبدلله الحسین (ع) در ماه محرم مراسم با شکوهی دارند.

 

6) بقعه متبرکه (آقا سید محمد معروف به سفید آستانه  واقع در لنگرود)

این بقعه شریف در محله کیاکلایه در مسیر جاده لنگرود به رودسر قراردارد. بقعه دارای ضریحی بسیار زیبا و گنبد مدور که اخیرا بازسازی شده ، و چند نفر کار تولیت و خدامی را در این بنای مزبور انجام میدهند. درب ورودی بقعه در قسمت شمالی است ، منای مذکور در وسط بلوار شهر است که یکی از آثار دیدنی و از مناظر جالب و مورد توجه افراد و مسافران این مسیر می باشد.

 

بقعه های دیگر شهرستان لنگرود عبارت است:

1) بقعه آقاسید عبدالله واقع در لنگرود

2) بقعه بی بی زینب واقع در اول جاده جمخاله لنگرود

3) بقعه آقا سید محمد واقع در کلیدبر لنگرود

4) بقعه آقا سید محمد واقع در سبز میدان لنگرود

5) بقعه آقا سید علی کیا واقع در آنسرمحله لنگرود

6) بقعه آقا سیدرضا واقع در چالکیاسر لنگرود

7) بقعه آقا سید علی کیا واقع در روستای قاضی محله

8) بقعه آقا سید ابراهیم و سید خلیل واقع در عطاکوه (لیلا کوه) لنگرود

9) بقعه آقا سید غفور  و شیخ ستون الدین واقع در شلمان

10) بقعه آقاسید خرم کیا واقع در روستای لوکلایه

11) بقعه آقا سید علی واقع در روستای پیرپشته

12) بقعه آقا سید حسن و آقا سید جلیل واقع در روستای دیوشل

13) بقعه آقا سید علی کیا و خانم معصومه واقع در روستای بیجار پس اطاقور

14) بقعه آقا شاه اولیاء واقع درشلمان

 

نگرشی بر تصاویر مذهبی بقاع متبرک لنگرود:

زبان تصویر را شاید اولین زبان ارتباطی گویای بشر می توان برشمرد که توانسته به حیات پر دامنه خود تا قرن حاضر ادامه دهد. هنر نقاشی در واقع بیان احساسات به غلیان در آمده هنرمند می باشد که با مواد و ابزارهای در دسترس ، اثر هنری را به وجود مِی آورد0 در طول تاریخ ، هنر نقاشی آثار و یادگارهای تصویری بسیاری از خود به جای گذارده که نشان از تحول اندیشه اجتماعی انسان اعصار و دوره های مختلف دارد. انسان نخستین ، اولین نگارینه های خود را با ابزارهای ابتدایی موجود ، نقش می زده است.  این نقوش به سه دسته (آیینی ، تزیینی و نمادین) تقسیم می شد. هنر نقاشی در ایران به معنی دقیق از زمان اشکانیان رواج یافته که مقارن با سده های اولیه میلادی می باشد. در مکانهای مقدس مذهبی تصاویری بر روی دیوار نقش بسته که چشم هر زائر و یا رهگذر را به خود می کشاند. در نقاشی ایرانی ، سلطان محمد ، معراج پیامبر (ص) را به کمک این شیوه به تصویر کشیده و در بقه متبرک آقا سید حسین لنگرود با دو گونه متفاوت نگاره روبرو هستیم یکی در بیرون بنا و دیگری داخل بنا ، در ترکیب بندی بیرون بنا نقاش از فضا سازی و اصل تضاد موضوع و فضای فرهنگی بازتر استفاده کرده ولی در داخل بنا از ترکیب بندی موجزتر و به هم فشرده و ترکیبات شمایل وار با استفاده از فضا سازی رنگهای گرم تاکید بیشتری داشته اند ولی در کلیه این نقاشی ها چه بیرون و درون بنا از اصل قرینه سازی موضوع و رنگ برای اثر گذاری بیشتر مدد گرفته شده است. در قسمت ورودی بر رشادت حر و جنگاوری او به صورت قرینه سازی تاکید شده است. رنگهای آبی ، نیلی ، اکر ، سبز ، زرد ، قرمز و سیاه را می توان در کل اثر دنبال کرد و در قسمت طاقچه های نقاشی شده نیز از آرایه های گل و گیاه استفاده شده است. قابل به ذکر است در بقعه متبرکه دوازده تن ملاط نیز تصاویر بسیار زیبا در بیرون ، بر روی دیوار مشاهده می شد که متاسفانه به دلیل مرمت و باسازی بقعه تصاویر موجود از بین رفت.                  

 

 معرفی حسینیه:

در شهرستان لنگرود 7 حسینیه به نام های: حسینیه شهیدان منفرد (لنگرود) ، حسینیه فاطمه الزهرا (لنگرود) ، حسینیه قمر بنی هاشم (ع) (لنگرود) ، حسینیه معصومی (لنگرود) ، حسینیه امام حسن مجتبی (ع) (لنگرود) ، حسینیه تحویلداری (شلمان) ، حسینیه نیکوکار (شلمان) وجود دارد و در 2ماه محرم و صفر و همچنین در طول سال برنامه مختلف مذهبی و فرهنگی برگزار می نمایند.

 

لنگرود در آیینه ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس:

 

 اینجا ضریح عاشقان کربلا ئیست                 اینجا زیارتگاه مردان خدائیست

اینجا تمام عاشقان را دستگیرند                گر توبه کردی توبه ات را می پذیرند

املاکی

 

در طول تاریخ نام بزرگ مردانی که از سرزمین و ناموس خود دفاع نموده و در این راه شهید شده اند همیشه به نیکی و بزرگی یاد شده است. شهرستان لنگرود دلاور مردانی را در دامان خود پرورید که با ایثار جان ، تاریخ پرخروش انقلاب را مزین ساخته و تربت پاکشان دارالشفای آزادگان گردید. در طول هشت سال دفاع مقدس از شهرستان لنگرود بالغ بر 4850 نفر در مقاطع و مراحل مختلف به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شدند و رقم شهدای جنگ تحمیلی این شهرستان 610 نفر است که از این تعداد 65 نفر از شهدای شهر چاف و چمخاله ، 57 نفر از شهر اطاقور ، 115 نفر از شهر کومله ، 72 نفر از دهستان گل سفید می باشند و قریب به 1700 نفر از رزمندگان ، مجروحین جنگی بودند که از این تعداد حدود 400 نفر از جانبازان بالای 25 درصد بودند. همچنین این شهرستان 156 نفر آزاده سرافراز نیز داشته است. آزادگانی که در طول دوران اسارت در قلب دشمن حماسه آفریدند و چون کوهی استوار حامل پیام مکتب اسلامی و ایرانی خویش بودند ، اولین شهید دفاع مقدس لنگرود رضا حسن نیا گل سفیدی در جبهه کرخه به تاریخ 7/15/ 59 و اولین شهید در درگیری کردستان با گروحک های نفاق و کفر به تاریخ 4/2/59 شهید رحیم رجبعلی پور بوده است. اولین بسیجی شهید دفاع مقدس از شهرستان نیز ، شهید رضا ساکت پور از شهر چاف و چمخاله است که تاریخ شهادت وی 15/1/60 در منطقه مریوان بوده است که با اولین کاروان شهرستان لنگرود در مهر ماه 59 به جبهه اعزام شد. نقش نیرو های طلبه و روحانیت منطقه در تداوم انقلاب اسلامی و حضور در هشت سال دفاع مقدس را نمی توان نادیده گرفت. شهادت 14 تن از شهدای روحانی چون : سید عیسی نور محمدی ، محمد حسن زاده ، فرهاد صیادی ، ، حسین شهدی ، صادق مطهری ، جمال خواستار ، حسین رمضانی ، شهرام حسین زاده ، صادق انگوتین (صائمی) ، علیرضا اسکویی ، علی اکبری ، جعفر احمدی ، حمید احمدی و حسن مهدی زاده شهیدانی بودند که در رسیدن به قله رفیع شهادت پیشتاز شده اند.

جالب توجه است که رزمندگان لنگرودی هر یک بیش از چند سال در جبهه ها حضور داشتند از جمله : علی رمضانی گل سفیدی که به طور داوطلبانه بیش از 57 ماه در جبهه بوده است. آمار تقریبی نیروهای بسیجی از حدود 95 پایگاه فعال محلات روستایی ، اداری و کارگری به تعداد 17500 نفر بوده و این در حالی است که تعداد 7840 نفر در 80 پایگاه بسیج دانش آموزی شهرستان و یک پایگاه بسیج دانشجویی شهرستان لنگرود حضور دارند از جمله : پایگاههای مطرح این شهرستان که در طول دفاع مقدس و پس از آن با حضور تعداد کثیری از نیروهای بسیجی نقش به سزایی در اعزام نیروها در طول هشت سال دفاع مقدس و نیز جمع آوری کمکهای نقدی و جنسی در پایگاههای امدادی و کار تهیه و تدارک پشتیبانی از نیروهای بسیجی را داشته اند میتوان پایگاههای مقاومت بسیج کوشالشا – آنسرمحله - چالکیاسر - کاسگرمحله - نالکیاشر - کومله - اطاقور - شلمان - چاف - خالکیاسر - پاپکیاده و ... را نام برد.

از میان بیش از 75 تن از شهدای دانش آموز ، شهیدانی همچون: اسماعیل رجبی خالکیاسری، محمود ، عیسی و یوسف نیک پی ، ابوالقاسم و عباس عسکری ، غلامرضا سعیدی ، علی تراب نژاد ، قنبرعلی زین العابدین پور ، ایرج توحیدی ، سید شهاب منفرد ، سید ابوطالب منفرد ، تقی نادم ، هادی ثنایی مقدم ، علی حسین سهیلی نژاد ، محمود رحمتی ، ترابی ، رضا فروتن ، رضا رحیمی ، حسین و اسماعیل جمالی ، هادی و حمید رجبی پور  و بسیاری از شهدای والامقام بسیجی دیگر ، همه این شهیدان که درس عشق و شهادت را از معلم آزاده خود حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) فرا گرفته بودند. گویای حضور سبز معلمین لنگرودی در عرصه های مختلف جامعه خصوصا در هشت سال دفاع مقدس بوده اند. معلمین شهیدی چون: محرمعلی کامیاب ، ولی الله حیدر پور ، حاج محمد علی امینی ، علوی و ...

 

و جهاد گران مخلص ، این سنگر سازان بی سنگر ، مردان بی ادعایی که بی ادعایی شان از مظلومیتشان بود همچون مهندس علی یعقوبی ، در باره آزادگان سلحشور لنگرودی باید گفت که برادران آزاده علی شعبانی گل سفیدی و سید محمد حسین گل سفیدی با قریب به 9 سال اسارت یعنی از تاریخ 11/6/60 تا 26/5/69 بیشترین مدت اسارت را به خود اختصاص داده اند و جالب این است که بدانیم تعدادی از آزادگان لنگرودی در ابتداء ، همرزمان و خانواده شان به خیال اینکه به شهادت رسیده اند مزاری را در گلزار شهدا ی لنگرود برایشان تهیه دیدند و مراسم ختم ، هفت ، اربعین و سالگردهای پی در پی برایشان برگزار کردند تا اینکه پس از سالها اسارت این دلاور مردان به میهن اسلامی ایران باز گشتند. از جمله این افراد: آزاده جانباز حاج اسماعیل یکتایی (شاعر ، نویسنده ، مداح) ، محمد رضا حسندوست ، عباس ابراهیم پور و عظیم حقی بودند.

شهرستان لنگرود در طول دوران انقلاب اسلامی نیز به سهم خود حضور زیبایی از خود به یادگار گذاشت ، شهید محمد بابایی پور به عنوان اولین شهید این شهرستان در تاریخ 10/10/57 می تواند سند گویایی برای نسل آتی باشد.

مردان سلحشور لنگرودی در عرصه های مختلف کشور نیز سهم بسزایی داشته اند ، شهادت دکتر سیف الله عبدالکریمی(نماینده مردم لنگرود در دوره اول مجلس شورای ا سلامی) به دست منافقین کوردل در ساختمان حزب جمهوری اسلامی تهران به همراه 72 شهید سرافراز خصوصا دکتر شهید بهشتی و همچنین ترور ناجوانمردانه منافقین کوردل در شهرستان رشت که در آن  شهید مهندس علیرضا نورانی( معاون عمرانی استانداری گیلان) به همراه مهندس علی انصاری استاندار گیلان به شهادت رسیدند ، درگیریهای خیابانی و ترور منافقین در لنگرود نیز گلهای زیبایی را از بوستان انقلاب پرپر نمود ، شهیدانی همچون: سید جلال نور محمدی -  ترابی -  مشایخی و ترور مظلومانه شهید قاسم آذر ارجمند از خیانتها و بی رحمی های منافقین در لنگرود است.

گفتنی است شهرستان لنگرود با توجه به بافت جمعیت شهری نسبت به اعزام نیرو به جبهه رتبه اول استان را داشته است. حماسه پیروزمندانه بسیجیان لنگرودی در عملیات(کربلای 2 و 5) ، (نصر4 و 8) ، (بیت المقدس 2) ، (والفجر 9 و10) ، قادر و مرصاد و ... سندی است بر حضور سردارانی همچون: سردار شهید محمدتقی احمدی سلوشی ( اولین فرمانده منطقه 3 گیلان و مازندران در غرب کشور- تاریخ شهادت 25/9/60 ) سردار سرافراز شهید حسین املاکی ( جانشین لشکر سپاه قدس گیلان که مقام معظم رهبری در خصوص شخصیت ایشان فرمودند ، قهرمان یعنی این) ، حسن رضوانخواه ، محمد اصغری خواه  ، حاج محمود آذر ارجمند ، دکتر محمد حبیبی پور ، حسن مرادی شیخ شعبانی ، غلامرضا قبادی ، کامکار ، نجفی ، فدایی ، شیوعی ، صنایع پرکار ، وحید رزاقی ، فرهاد لاهوتی و ... که همیشه همراه و همگام با نیروهای لنگرودی پا به پای هم جبهه های جنگی را درمی نوردیدند و با خون سرخ خود درخت انقلاب اسلامی را آبیاری می نمودند و از مال و ناموس و خاک وطن خود دفاع می کردند تا شر متجاوز را از خاک این مرز بوم کوتاه نمایند. که از این تعداد 189 نفر بسیجی شهید را حدود 17 نفر سرداران و فرماندهان لشکر قدس گیلان از شهرستان لنگرود تشکیل می دهند که در واقع همین دلاوران و سرداران حتی قبل از تشکیل لشکر قدس گیلان در تیپ 105 ویژه قدس و در لشکر 25 کربلا ، حماسه هایی فراوان در جبهه ها آفریدند.

گفتنی است در نیروهای غیور ارتش جمهوری اسلامی نیز فرماندهان لنگرودی نقش موثری داشته اند. سردار شهید سید محمد علی عابدینی گیلانی و سرگرد شهید هادی فرخ نیا ... می تواند گویای ادعای این قلم گردد.

مهندس حاج حسن دهگان(نماینده مردم لنگرود در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی) که در سانحه هوایی به عنوان معاون وزیر ، همراه وزیر راه و ترابری در حال انجام ماموریت بود به شهادت رسید. و تنها خبرنگار شهید نیز که در عرصه صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال ماموریت بود نیز بر اثر حمله هوایی دشمن به شهادت رسید. همچنین حضور قریب به 20 شاعر و نویسنده لنگرودی ، شاعرانی همچون: رحیم زریان ، کریم رجب زاده ، مرتضی نوربخش و...

 و شاعران و نویسندگان دیگر از دهه دوم و سوم همچون: حجت الاسلام والمسلمین محسن حسن زاده لیله کوهی ، زین العابدین آذر ارجمند ، صادق قربانعلی زاده ، سید محمد صادق عابدینی گیلانی ، احمدی و ... ، باید گفت که حرکت فرهنگی شاعران ، نویسندگان ، هنرمندان در قالب های گوناگون می تواند فرهنگ جهاد و تفکر دفاع و همت و ایثار را در ملت مان زنده نگه دارد و این همان پشتوانه ملی بوده که ضامن امنیت ملی در جهان می باشد.

 اسامی جانبازان 70% شهرستان لنگرود:

رضا ارج - رحمت صداقت - محمد جواد عشوری - علی یگانه - محسن بذرافشان - اسماعیل یکتایی - فریدون گیلانی - حسن رجبی - یوسف حسن زاده - حسن فدائی - احمد رمضانی -حجت الله سن شناس - نادر رضا خانی - تقی نور میرزا - فریدون شریفی - عباس ابراهیم پور - فتح علی نخستین

 

وضعیت فرهنگی شهرستان لنگرود :

شهرستان لنگرود به دلیل وجود امکانات مختلف فرهنگی از قبیل حوزه علمیه ، مراکز دانشگاهی ، انجمن های مذهبی ، علمی ، ادبی ، هنری ، جلسات سخنرانی و وجود نشریات ، روزنامه و هفته نامه ، یکی از مراکز مهم فعالیت های فرهنگی استان و کشور به شمار می آید. شهرستان لنگرود به دلیل اهمیت فرهنگی از قطب های مهم مذهبی و علمی محسوب می شود و همواره سمینارها و همایش های مختلف در این شهرستان برگزار میگرد. علاوه بر فعالیتهای اساسی و مهم مذهبی و علمی ، وجود نمایشگاههای فصلی و دائمی کتاب های منتشر شده در کشور است. در شهرستان لنگرود علاوه بر حوزه علمیه صاحب الزمان (عج) ، تعدادی دانشگاه ، دانشکده و موسسه آموزشی وجود دارد که دانشجویان در این مراکز مشغول کسب علم و دانش در رشته های علوم انسانی ، مهندسی ، پرستاری و فنی و حرفه ای بوده که عبارتند از:

1) دانشگاه آزاد اسلامی (خیابان شهید بهشتی ، جنب کتابخانه عمومی)

2) دانشگاه پیام نور (ابتدای ورودی شهر ، میدان معلم)

3) دانشکده پرستاری و مامائی حضرت زینب (س) ( در منطقه لیلا کوه)

4) دانشکده پیراپزشکی (در منطقه لیلا کوه)

5) دانشکده علمی و کاربردی لنگرود (در منطقه لیلا کوه)

6) موسسه آموزش عالی غدیر لنگرود ( بعداز کتابخانه عمومی شهر)

که در حال حاضر بیش از 5000 نفردانشجو ی بومی و غیر بومی نیز در دانشگاههای این شهرستان در رشته های مختلف در مقاطع کاردانی و کارشناسی در حال تحصیل می باشند. از دیگر امکانات فرهنگی در شهرستان لنگرود 1 مجتمع فرهنگی ، 4 کتابخانه ، چندین کتابفروشی ، سه کانون فرهنگی ، 14 کانون مساجد ، 1 خانه فرهنگ روستا ، 2 موسسه ، 5 کانون تبلیغاتی ، 6 آموزشگاه هنری ، 1 موسسه قرآنی ، 1 سینما ، 1 شرکت فیلمسازی ، 10 چاپخانه ، ۱دکه مطبوعاتی ، 5 انجمن فرهنگی و هنری ، 3 انتشاراتی و 28 عرضه محصولات  فرهنگی میباشد.

 

با اقتباس از :

  1. شهر من لنگرود
  2. انجمن شعر و ادب حافظ شهرستان لنگرود
  3. ...

 

با توجه به اینکه با فرا رسین ماه مبارک رمضان از حجم مسافرها کاسته نشد. تنها یک تقاضا از همه مسافران محترم به شهرهای شمالی دارم که انشا الله به همتون خوش بگذره.

از ریختن پلاستیک آشغال و زباله و پرت کردن آن از ماشین به سطح جاده و طبیعت خودداری کنید شاید کس دیگری هم باشد که بخواهد از طبیعت لذت ببرد. یادتان نرود که ماه مبارک رمضانه و مردم منطقه روزه دار هستند. رعایت حالشان را بکنید و از روزه خواری جداً بپرهیزید.  از همه عزیزان مسافر تمنا دارم از ایجاد آلودگی صوتی بپرهیزند شاید کسی هم باشد که نخواهد آنچیزی که شما دارید با صدای بلند گوش میدهید گوش فرا دهد و همچنین از ایجاد آلودگی تصویری (بی حجابی) جدا خودداری کنید. ما هم همچنان شما احتیاج به آرامش داریم. همچنان که شما میخواهید اوغات خوش و مفرحی در شهرهای شمالی بگذرانید ما نیز دوست داریم.

نظرات()    link     پنجشنبه ۱۳٩۱/٤/٢٩ - انقلابی