چرا جوانان ایرانی لباس‌های خارجی را ترجیح می‌دهند؟ - آرمانهای انقلابی یک ملت

 

دهه کرامت مبارک
آرمانهای انقلابی یک ملت
آرمانهای انقلابی یک ملت

چرا جوانان ایرانی لباس‌های خارجی را ترجیح می‌دهند؟

اصلاً ما مد و مدل لباس وطنی (ایرانی- اسلامی) نداریم و تولید نمی‌کنیم که برای جوانان گزینه‌ای برای انتخاب و ترجیح وجود داشته باشد! طفلکی‌ها مجبورند بالاخره یک چیزی بپوشند، بدون لباس که نمی‌شود رفت و آمد کرد، می‌شود؟! ..


می‌گویند لباس هر کسی، پرچم کشور وجود اوست. این روزها و طی چند سال گذشته تا چشم کار می‌کند پشت ویترین پوشاک فروشی‌ها انواع گوناگون لباس با مدل‌های خارجی دیده می‌شود؛ کلاسیک، جین، لی، تنگ، پاره، پوره، دمپا کوتاه، فاق کوتاه و هر نوعی که دلمان بخواهد! از سوی دیگر، باز تا جایی که چشم کار می‌کند بسیاری از هموطنان به ویژه جوانان و نوجوانان، این مدهای خارجی را به مدهای داخلی (اگر داشته باشیم) ترجیح می‌دهند!

معاون فرهنگی واحد هنر جهاد دانشگاهی، علت این ترجیح را کیفیت و نقوش و طرح‌های زیبای موجود در مدهای خارجی دانسته است. ما هم با خودمان فکر کردیم جوانان لباس‌های خارجی و مارکدار را بنا به دلایلی ترجیح می‌دهند.

1- چون تولیدی‌های پوشاک داخل کشور ما هم خودشان مد پوشاکی را که تولید می‌کنند، خارجی است. یعنی اگر حتی، پوشاک با مدهای غربی هم به کشور ما وارد یا قاچاق نشود، تولیدکننده‌های داخلی زحمت تولید و توزیعش را در کشور تقبل می‌کنند!

تازه، یک برند خارجی مثل نایک، آدیداس، پیرگاردن، بوسینی و دیگر مارک‌های معروف را هم رویش می‌چسبانند و رویش حک می‌کنند: «made in germeny…Italy…ferance…usa» تا مشتری خیالش جمع باشد لباسی که می‌خرد تولید آلمان، ایتالیا، فرانسه یا امریکاست!
2- چون شلوارهای تولید خودمان مثل شلوارهای خارجی فاق کوتاه نیستند! دورانی که ما در آن زندگی می‌کنیم دوران مدرن است پس شلوار هم باید فاقش مدرن باشد!

3- لامصب هرچی هست زیر سر این شبکه‌های ماهواره‌ای است که هی تند و تند مدل‌های خارجی را تبلیغ می‌کنند. جوان‌های ما هم که حساس!

4- چون لباس‌های تولید داخل خیلی شیک و خاص هستند(!) و از آنجا که جوانان می‌خواهند خاکی باشند ترجیح می‌دهند لباس‌های معمولی خارجی بپوشند!

5- اصلاً ما مد و مدل لباس وطنی (ایرانی- اسلامی) نداریم و تولید نمی‌کنیم که برای جوانان گزینه‌ای برای انتخاب و ترجیح وجود داشته باشد! طفلکی‌ها مجبورند بالاخره یک چیزی بپوشند، بدون لباس که نمی‌شود رفت و آمد کرد، می‌شود؟!

نوشته: محمد‌صادق زمانی

نظرات()    link     پنجشنبه ۱۳٩٠/٩/۱٧ - انقلابی