آرمانهای انقلابی یک ملت

 

دهه کرامت مبارک
آرمانهای انقلابی یک ملت
آرمانهای انقلابی یک ملت

مسئله فلسطین

امام خامنه ای:

فلسطین هی فلسطین من النهر الی البحر و لیس اقل من ذلک حتی بمقدار شبر

فلسطین از نهر تا بحر است نه حتی یک وجب کمتربقيه در ادامه مطلب

نظرات()    link     سه‌شنبه ۱۳٩٠/٧/٢٦ - انقلابی

افزایش بازدید واقعی و کاملا رایگان از سایت و وبلاگ

حتماً شما هم یکی از کسانی هستید که وبلاگ شخصی یا سایتی دارید و به نوشتن مطالب می پردازید و حتماً هم بازدید سایتتون براتون خیلی اهمیت داره ... ممکنه دست به هر کاری زده باشید ولی اون بازدید دلخواه رو هیچ وقت نداشتین ... این مقاله رو تا اخر با من باشید تا سایتی رو بهتون معرفی کنم که یک افزایش بازدید و ترافیک ابدی برای سایتتون بیارید ...بقيه در ادامه مطلب

نظرات()    link     سه‌شنبه ۱۳٩٠/٧/۱٩ - انقلابی

بیشترین کلمات جستجو شده

مردم با اینترنت سر و کار دارند و برای اهداف و فعالیتهای بسیاری پای در آن می گذارند و نیازهای مختلف خود را برآورده می سازند. همان طور که حضور تک تک ما در مکانهای مختلف اثری دارد و رویدادهایی را حادث می شود در دنیای مجازی اینترنت نیز اوضاع همین گونه است. در واقع به هر جای اینترنت که پای می گذاریم، هر آنچه که می بینیم، هر آنچه که می خوانیم، می خریم، می فروشیم، دان لود می کنیم، جستجو می کنیم، همه و همه ثبت می شود. بنابراین اینترنت را می توان شهری برفی دانست که رد پای کاربران در جای جای آن باقی می ماند.

بیشترین کلماتی که کاربران ایرانی تو اینترنت و در گوگل دنبال آن هستند :

آشپزی - بانک ملی - پست - پرسپولیس - پارس خودرو - تبیان - ثبت نام کارشناسی - ثبت نام ازدواج دانشجویی - ثبت احوال- جوک- چوب - چت ایرانی - چت روم ایرانی - حوادث - حج - حج عمره - خدا - خبر - دختر-دانلود - داستان - ذوب آهن - رقص - روزنامه - زنان زیبا- زنگ موبایل - ژاپن - ژورنال - سایپا - شعر - صید - ضرب المثل - ضد فیلتر - طالع بینی - ظهور امام زمان(عج) - عکس - عشق - غزل - فال حافظ - فیلتر شکن - قرآن کریم - کلیپ - گالری عکس - گل - لبنان - لباس عروس - مترجم - نور - نوکیا - وزارت بهداشت - وزارت علوم - همشهری - همراه اول - هدیه تهرانی - یوتیوپ - یاس - یانگوم - ایران - عکس - دانشگاه آزاد - yahoo -آهنگ - فیلم - اس ام اس - یارانه - آموزش و پرورش - آمار - translate-وام ازدواجبقيه در ادامه مطلب

نظرات()    link     جمعه ۱۳٩٠/٧/۱٥ - انقلابی

آیا می دانید...؟

 در خصوص تربیت فرزند و نسل آینده آیا می دانید که...

 • اگر میخواهید فرزندتان نسبت به مسئولیت های خود بی تفاوت نباشد حساسیت بیش از حد نسبت به مسئولیت های او نشان ندهید. سعی کنید ظاهراً بی تفاوت باشید تا او خود به تکالیف و وظایف خود حساس شود.
 • کسی که فرزندی دارد باید کارهای کودکانه انجام دهد.
 • کودک بسیاری از امور را که دیدنی نیست از راه دیده می آموزد، مثل صدق و صفای درونی، شرافت نفسانی، نجابت اخلاقی و وقار معنوی، این آموزه های نادیدنی و ناگفتنی پایدارتر و عمیق تر از امور دیدنی است.
 • کودک چیزی را یاد می گیرد که به آن نیاز دارد، پس مطالب را با نیاز کودک متناسب سازید.
 •   اگر کودک را در محیط و شرایط سالم به حال خود بگذاریم بیشتر و بهتر می فهمد و عمیق تر فکر میکند. باید اجازه داد که خود او بگردد، اشیا را لمس کند و احساسات خود را بروز دهد. این که بزرگسال درچه زمانی باید خود را کنار بکشد خیلی مهمتر از آن است که در چه زمانی دخالت کند.
 •  هنگام برخورد با کودکان و بازگوی حقیقتها به آنها به گونه ای رفتار کنید که گویا نتظار دارید به سخنان شما عمل شود؛ زیرا کودکان از اطمیانی که در سخن لحن صدا و کارهای شما وجود دارد اثر می پذیرند.
 • هنگام طرح مسائل دینی با نوجوانان تعصبهای شخصی خود کنترل و در بحثهای دوطرفه وقار و آرامش خود را حفظ کنید. بطور قطع، در یک فضای ارام و متعادل و بدور از مقاومت و تعصب پیامها نافذتر و دلنشین تر است.
 • در روایات داریم آنکه فرزند خود را شاد کند خداوند در قیامت او را شاد می نماید.
 • اگر با محبت با دیگران صحبت کنید باعث می گردد کودک رفتار مهربانانه داشته باشد.
 • اگر می خواهیم فرزندانمان به ما و دیگران احترام بگذارند باید ابتدا ما به آنها احترام بگذاریم و به نیازهای منطقی آنها توجه داشته باشیم و احساسات آنها را تصدیق کنیم.
 • تا قبل از پنج سالگی نباید انتظار داشت که کودک همه باید ها و نباید ها را به باد بیاورد.
 • مهارت های اجتماعی را کودک از پدر ومادر یاد می گیرد و از حالت صورت و حرکات و از کل الگوهای رفتاری آنها تقلید میکند.
 • خودخواه نبودن حاصل عضویت در گروه است. بگذارید کودک در منزل به عنوان عضوی از خانواده بار خودش را به دوش بکشد.
 • وقتی زن و شوهر با یکدیگر ارتباط مطلوب داشته باشند و فضای خانه آرام صمیمی باشد فرزندان آموزش پذیرتر می شوند.
 • تفریح و گردش و بازی برای کودک ضروری است.کار و گرفتاری پدر ومادر نباید مانع تفریح کودک گردد. بگذارید بچه ها در سطح فکر و شعور خودشان بازی کنند.
 • اسباب بازی لازم نیست گرانقیمت باشد بلکه می تواند ساده باشد و قوه تخیل و فکر او را فعال نماید.بدون تغییر خود نمی توانیم فرزندان مان را تغییر دهیم.
 • اگر مضطرب هستید توقع فرزند آرام نداشته باشید.
 • اگر بی برنامه و ناهماهنگ هستیم امید بچه منظم نداشته باشیم. ا

 • گر کودک به بزرگترها سلام کرد لازم است به گرمی جواب اورا بگویند و با این عمل شخصیت او را مورد اعتنا و احترام قرار دهند.

 • در طبیعت و اخلاق انسانی هیچ ضعف و انحرافی نیست که با تعلیم مناسب اصلاح نشود.

 • دلهایی که روی آن کلمه تقوی و محبت نوشته شده به هرجا که بخواهند پرواز می کنند و کائنات در مقابل آنها سر تعظیم فرود می آورند.

 • از دانش آموزی که فکر روشن دارد، نومید مشو.

 • استاد پرورنده ی روان است و پدر ومادر پرورش دهنده ی جان.

 • بچه های ما آنگونه می شوند که ما هستیم و نه آنگوه که ما می خواهیم باشند.

 • اگر امروز حتی یک کلمه از دیروز بیشتر بدانید مسلما شخص دیگری هستید.

 • اگر کودک در دوران رشد به قدر کافی دوست داشته شود، یاد می گیرد خود و دیگران را دوست بدارد.

 • کودک در هفت سال اول زندگی به محبت و عطوفت فراوان تری نیاز دارد.

 • هر کودک موجود منحصر به فردی است، در برخورد با او خلاقیت به خرج دهید.

 • شما قهرمان فرزندان خود هستید، این را هرگز فراموش نکنید.

نظرات()    link     دوشنبه ۱۳٩٠/٧/٤ - انقلابی

تشویق و تحسین کودک

 تشویق و تحسین کودک:

متناسب با سن و موقعیت فرزندان آنها را تشویق کنید. 

تشویق همیشگی و تکراری نباشد زیرا یک عادت و یک نوع شرطی شدن بوجود می آورد.

برای موفقیتهای کوچک هم فرزند خود را تشویق کنید.

 راستگویی و صداقت او را تشویق کنید. حتی اگر اعتراف به خطا کرد راستگویی او را تشویق کنید.

اگر به دوستش یا دیگران اظهار محبت کرد او را تشویق کنید.

تا می توانید بگذارید به شما کمک کند و او را تشویق کنید.

اگر رفتار با کودک  همراه با تشویق و تحسین باشد،کودک فردی متکی به نفس بار می آید.

در هر وقت ممکن او را تمجید کنید و بگویید دوستش دارید. ولی او را بیش از حد مورد ستایش و تمجید قرار ندهیم، زیرا باعث تکبر و توقع زیاد می شود.

مطالب مثبت را بسیار تکرار کرده در او احساس موفقیت ایجاد کنید.

از اوصاف خوب کودکتان تعریف کنید تا با انرژی مثبت کارهای خوب افزایش پیدا کند.

 

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

تنبیه کودک

تنبیه کودک:

از دست دادن تایید پدر و مادر برای کودک تنبیه بزرگی است.

یکی از ظرافت های هنر تربیتی این است که هرگز در هنگام تنبیه، کودک را تا مرحله پافشاری پیش نبریم که خود را محکوم تلقی کند، بلکه مقاومت مانع را چنان حساب کنیم که بتواند بر آن فائق آید و ابزاری برای آگاهی باشد، نه برای ترس و تهدید.

تنبیه باید به قصد بیداری دل باشد نه تهدید جسم، پس تا از نتیجه بیدارسازی تنبیه مطمئن نشده اید اقدام به تنبیه نکنید.

 اگر تنبیهی قرار است باشد، باید از عمل باشد تا باعث نفرت نشود.

به جای تنبیه در عصبانیت او را نجات دهیم.

هنگام دعوا کردن او به رویش نخندید، زیرا این کار باعث می شود شما را ضعیف ببیند و به گفته شما توجهی نکند.

نباید کاری کرد که کودک دست به مقاومت منفی بزند.

اگر تنبیه می شود بداند چرا؟ حتما راه صحیح را به او نشان دهید تا بداند اشتباه در چیست.

به هیچ عنوان برای تنبیه کودک از تنبیه بدنی استفاده نکنید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

چند حدیث تربیتی ( در مورد تربیت فرزند)

امام موسی کاظم (ع) فرمودند: بچه را نزن، با او قهر کن، قهرت را طولانی نکن، بلکه زود با او آشتی کن. (بحارالانوار، ج104، ص99)

رسول اکرم(ص): خدا رحمت کند پدری را که در نکو شدن فرزندش کمک کند. (بحارالانوار، ج104، ص98)

پیامبر اعظم(ص) می فرمایند: هر نوزادی بر فطرت توحید به دنیا می آید مگر آنکه پدر ومادر او را یهودی یا نصرانی (آلوده به انحرافات) بار بیاورند. (تفسیر مجمع البیان، ذیل آیه 30، سوره روم)

امام علی (ع) : فرزندان خود راگرامی بدارید و آداب پسندیده بر آنها تعلیم دهید تا مورد عفو پروردگار واقع شوید و گناهان شما آمرزیده شود. (وسائل الشیعه، ج15، ص195)

هرگاه مژده ولادت دختر به رسول الله(ص) داده می شد. آن حضرت می فرمود: شاخه گل خوشبویی است، و روزی او هم بر عهده خداوند متعال است.(بحارالانوار؛ ج 101؛ ص 97)

پیامبر اعظم(ص):  زمین دختر را حمل می کند و آسمان بر سرش سایه می افکند و خدا به او روزی می دهد و گلی است که آن را می بویی. کسی که یک دختر دارد، زخمی بر او وارد شده و آن دختر حجابی در برابر آتش می شود؛ و آن که دو دختر دارد، خدا به فریادش میرسد و به واسطه آندو وارد بهشت میشود؛ و هر کس دارای سه دختر است، از جهاد و هر کار مکروهی معاف است؛ و هر آن که چهار دختر دارد، ای بندگان خدا او را کمک دهید، به او قرض دهید، و به او رحمت آورید.(وسایل الشّیعه، ج 21، ص 365)

امام علی(ع):  کودکان خود را برای زمانی غیر از روزگارخویش پرورش دهید چرا که آنها درروزگاری که با دوران شما متفاوت است بوجود آمده اند.

امام صادق(ع): فرزندان خود را ببوسید زیرا به پاداش هر بوسه یک درجه در بهشت به شما عنایت شود.

امام صادق(ع): دختران نیکی ها و رحمت هستند و پسران نعمت ها، نیکی ها پاداش دارند و از نعمت ها سوال می شود. (وسائل ‏الشیعه، ج15، ص104؛ فروع کافی، ج2، ص82 )

امام صادق(ع):فرزند پسر هفت سال بازی می‏ کند و هفت سال قرآن می‏ آموزد و هفت سال حلال و حرام را یاد می‏ گیرد. (المحجه البیضاء، ج ۳، ص ۱۲۱ )

 امام صادق (ع) : هنگامی که کودک به سه سالگی رسید لا اله الا اللّه را به او بیاموزید و او را رها کنید (همین مقدار کافی است). وقتی هفت ماه دیگر گذشت محمد رسول اللّه (صلی ‏الله ‏علیه ‏و آله) را به او آموزش دهید و سپس او را رها کنید تا چهار ساله شود. آن‏گاه صلوات فرستادن را به او بیاموزید. در پنج سالگی به او سمت راست و چپ را آموزش دهید و قبله را نشان او داده و بگویید سجده کند. آن‏گاه او را تا شش سالگی واگذارید. فقط پیش روی او نماز بخوانید و رکوع و سجود را یادش دهید تا هفت سالش هم تمام شود. وقتی هفت سالگی را پشت سر گذاشت، وضو ساختن را به او تعلیم دهید و به او بگویید نماز بخواند، تا هنگامی که نه ساله شد وضو و نماز را به نیکی آموخته باشد. و هنگامی که آن‏ دو را به خوبی یاد گرفت خدا پدر و مادر او را به خاطر این آموزش‏شان خواهد آمرزید. (وسائل‏ الشیعه، ج15، ص193 )

حضرت محمد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) : یا علی! خدا لعنت کند پدر و مادری را که موجب عاق شدن فرزند خود شوندو خدا رحمت کند والدینی را که باعث نیکوکاری فرزندشان نسبت به خودشان شوند. . (مکارم الاخلاق /ص517)

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

سه حق فرزند بر پدر و مادر

 پیامبر اعظم(ص) فرمود: فرزند سه حق بر پدر و مادر دارد:

 1-نام نیکی برایش انتخاب کند.

 2- او را با ادب تربیت کند.

  3- همسر خوبی برایش برگزیند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

اصول تربیتی کودک

  • تربیت کودک را باید بیست سال پیش از تولدش آغاز کرد.
  • برای رسیدن به اهداف تربیتی آهسته و تدریجی حرکت کنید.
  • تربیت پس از نان نخستین احتیاج بشر است.
  • عمیقترین و پایدارترین آثار تربیتی در غیر مستقیم ترین روش های تربیتی است.

ادامه مطلب شما را با مطالب بسیار جالب و مفیدی روبرو می کنه...

 بقيه در ادامه مطلب

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

خوش اخلاقی

   فرمایشات پیامبر اکرم(ص) در مورد خوش اخلاقی :

1- با کسی که همنشین توست خوش رفتار باش تا مسلملن باشی.

  2-بنده هرچند در عبادت ضعیف باشد با اخلاق نیک خود در آخرت به درجات بزرگ و منزلت های والا دست می یابد.

 3- محبوب ترین و نزدیک ترین شما در روز قیامت ، خوشخو ترین و متواضع ترین شماست.

 4-شما هرگز نمی توانید با اموال خود همه مردم را بهره مند سازید، پس با آنها با گشاده رویی و خوشرویی برخورد کنید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

انتقاد

 

 انتقاد بر رفتار نه شخصیت: 

 •  هنگام بروز اختلافات در خانواده، اعضای خانواده باید در نظر داشته باشند که به رفتار هم خرده نگیرند و انتقادات آنها برروی عملکرد یکدیگر باشد نه بر شخصیت. مثلا نگویید که تو فرد بی مسئولیتی هستی بلکه بگویید رفتار تو در رابطه با فلان موضوع غیر مسئولانه بوده. انتقاد به شخصیت افراد آنها را دچار عدم اعتماد به نفس می کند و انگیزه ای برای تکرار عمل اشتباه می آفریند.
 •  اطفال بیشتر به دستور و سرمشق محتاجند تا انتقاد و عیبجویی.
 • رفتار فرزندتان هر اندازه که ناراحت کننده باشد از سرزنش مقابل دیگران خودداری کنید.
 •  از ملامت و سرزنش زیاد بپرهیزید که باعث ملالت و خلل در علاقه می شود. 

 • باید دانست که غالباً کودک علت آنچه را شما عیب می دانید نمی داند، لذا قبل از سرزنش، او را توجیه کنید تا فاصله ای بین فهم شما و او ایجاد نشود. 

 

 

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

بررسی الگوهای رفتاری

الگوی رفتاری باشید که دوست دارید از فرزندتان ببینید.

بررسی 20  الگوهای رفتاری و نتیجه اخلاقی آن در ادامه مطلب... لطفا خودتان ببینید و قضاوت کنید؟

 بقيه در ادامه مطلب

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

متاهلید یا مجرد؟!!

اگر شما هنوز ازدواج نکرده اید بازهم مشکل تربیت فرزندان به شما بر می گردد. از هم اکنون باید در تغییر صفات خود اقدام کنید تا در آینده با خانواده ای سالم به تربیت فرزند خود اقدام نمایید.

و اگر تشکیل خانواده داده اید به جای غرغر کردن به بچه ها یا نق زدن به همسرتان در خصوص عملکرد فرزندتان شروع به تغییر خود کنید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

ضرورت وقت گذاشتن والدین برای کودک

 ضرورت وقت گذاشتن والدین برای کودک خود:

 مادر کودک را به حمام می برد اما مرتب به اوگوشزد می کند که همه کارهایش مانده است و او فرصت آب بازی ندارد. شبها پدر برای فرزندش داستان می گوید اما در مقابل اصرار کودک به گفتن داستانی دیگر بهانه کارهای عقب مانده اش را می آورد و برق اتاق را زود خاموش می کند.

 سعی کنید برای چند لحظه این کارهای عقب مانده را فراموش و سعی کنید لحظاتی را با کودکتان بگذرانید و به حرفهایش گوش کنید تا شاهد پیشرفتهای بسیاری در زندگی خانوادگی تان باشید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

علاقه مند کردن کودک به غذا

روشهای ساده برای علاقه مند کردن کودک به غذا:

  1- از کودک خود در تهیه غذا کمک بخواهید. 

 2- در حین پختن از او بخواهید از بوی غذا تشخیص دهد غذا چیست؟ 

 3- با او مشورت کنید که چه غذایی درست کنید. 

 4- در حین پختن غذا یادآوری کنید که چقدر غذا خوش بو و رنگ است و از طعم آن تعریف کنید. 

 5- از او بخواهید در چیدن سفره کمک کند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

تغییر رفتار در سنین نوجوانی و راهکارهایی برای والدین

تغییر رفتار در سنین نوجوانی و راهکارهایی برای والدین: 

 نوجوانان در سنین بلوغ مرموز شده و هر ساعت به شکلی متفاوت رفتار می کنند و بیشتر تمایل دراند با دوستانشان باشند تا با خانواده. مدام بحث و پرخاشگری می کنند. باید توجه داشت که در مرحله عبور از کودکی به بزرگسالی برای خود نوجوان نیز سخت است، سعی کنید به استقلال او احترام بگذارید. به عبارت دیگر سعی در کنترل اجباری وی نکنید که نتیجه عکس خواهد گرفت.

 نوجوانان اصولاً در مورد بسیاری چیزها تردید داشته و نیازمند تشویق و تائید شما هستند. شما با تائید و تشویق به موقع خود به آنان کمک خواهید کرد . نکته قابل توجه این است که شما برایر فتار مناسب و روحیه ای شاد در برخورد با نوجوان نیازمند آرامش هستید، پس برای رسیدن به این آرامش باید زمانی را برای پرداختن به خود و علایقتان اختصاص دهید.

 

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

راههایی برای کسب احترام

راههایی برای کسب احترام: 

 احترام اکتسابی است، هرگز به کسی اهدا نمی شود. چند توصیه:

1- لباس مناسب بپوشید.

2-ساکت بمانید و فقط چیزی را که لازم است بگویید. 

3- دروغ نگویید، اگر مجبور به سخن گفتن شددی به آنچه واقعا می دانید اکتفا کنید.  

4- اطمینان و تواضع داشته باشید. 

5- مودب باشید و احترام ونزاکت را متقابلا رد و بدل نمایید. 

6- حافظه خوبی داشته باشید. به خاطر آوردن اسامی و آنچه که به شما گفته شده نشان دهنده این است که فردی هستید که به جزئیات توجه دارید و نیز دقیق و باهوش و فهیم می باشید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

تاثیر طلاق بر فرزندان

 تاثیر طلاق  بر فرزندان :

 تاثیر مستقیم طلاق تزریق عواطف رنجور از جمله ترس خشم گیجی و بهت زدگی به فرزندان است. البته کودکان می توانند پس از مدتی به حیات طبیعی خود بازگردند که در این رابطه نقش والدین بسیار اساسی است. آنان باید کودکان خود را زیر چتر حمایت خود قرار دهند و هدایت صحیح را از آنان دریغ نکنند.

طلاق به خصوص بر کودکان در دوران ابتدایی تحصیل تاثیر عمیق تری می گذارد.  حس عدم امنیت کودکان را به شدت آزار میدهد و آنها را از بازگو کردن شرایط خانواده ی خود شرمسار میکند. حتی پس از مدتی ممکن است که بچه ها خود را سرزنش کنند. در این باره واکنش بچه ها متفاوت است. برخی غم و درد نهان خود را ابراز می کنند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

فرار از مدرسه

فرار از مدرسه: 

 فرار از مدرسه یعنی کودک به قصد مدرسه رفتن از منزل خارج می شود ولی به جاهای دیگری غیر از مدرسه میرود و یا پس از ورود و گاهی پس از مختصری ماندن در مدرسه از آنجا بیرون میرود. بسیاری از کودکان فراری از مدرسه احتمالا متعلق به خانواده های از هم گسیخته و یا دارای والدین و خواهران برادران بزهکاره هستند. عده ای هم بر اثر تغییر مکرر مدرسه و یا مردود شدن از مدرسه بیزار می شوند. این مشکل اخیر که در پسران بیش از دختران مشاهده میشود. گاهی نشانه ای است از وجود اشکال در برنامه های مدرسه و گاهی علامت ناسازگاری کودک است. لذا درمان آن مستلزم اقدام در هردو زمینه مذکور است.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

خانواده خشک و سختگیر

خانواده خشک و سختگیر و تاثیر این رفتار بر فرزندان:

 1. تصمیم گیری توسط یکی از والدین خصوصا پدر انجام میگیرد. 
 2. والدین چنان رفتار می کنند که فرزندان می آموزند حق هیچگونه ابراز عقیده ای را ندارند.
 3.  والدین بر رفتار و کارهای فرزندان خود کنترل شدید دارند و معتقدند که چون سن و تجربه و دانش آنان بیشتر از فرزندان شان است بنابراین حق دخالت درهمه کارهای فرزندان خود را دارند.

چنین کودکانی احتمالا عزت نفس کمتری دارند. احتمال دروغگویی و ریاکاری در کودکان چنین خانواده هایی به علت ترس از تنبیه و سرزنش افزایش می یابد. چنین کودکانی به علت اینکه مرتب علایقشان سرکوب شده و مورد تحقیر قرار گرفته اند خلاقیت اندکی دارند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

لکنت زبان در کودکان

راههایی برای حل مشکل لکنت زبان در کودکان: 

1- عوامل استرس را در خانوده باید ازبین برد. 

2- والدین باید در برخورد با کودک حوصله و محبت داشته باشند. 

3- از تحقیر و تمسخر کودک جداً پرهیز کنید. 

4- به کودک اطمینان دهید که مشکل او رفع خواهد شد. 

5- به کودک بنا به مناسبتهای مختلف جایزه بدهید و او را تشویق کنید. 

6- به کودک یاد دهید که آرام و شمرده صحبت کند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

اعتمادسازی در زندگی مشترک

اعتمادسازی در زندگی مشترک: 

 بوجود آمدن اعتماد نیازمند تلاش و کوشش زیاد است و کاری وقت گیر به شمار می رود. این اعتماد به راحتی از بین می رود و به سختی آن را می توان دوباره ساخت. نتیجه ی اعتمادسازی برقراری ارتباطی بین طرفین است که همیشه آرزوی آن را داشته اید. اعتماد به این معناست که هردوی شما خود حقیقت تان را در مقابل یکدیگر آشکار کند. صادق باشید و مطمئن باشید به فضایی در زندگی دست می‌یابید که همواره می‌خواستید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

ضرورت ابراز علاقه و تحسین فرزندان

ضرورت ابراز علاقه و تحسین فرزندان: 

 کودکانی که تحسین نمی شوند همواره در تلاشند تا رضایت والدین را جلب کنند ولی چون با عدم تحسین مواجه می شوند دچار خشم و ناکامی شده و روابط آنها به مناظره و دشمنی کشیده می شود. اگر مادر کودک را دوست نداشته باشد کودک تصور میکند هیچ کدام از اطرافیان او را دوست ندارند. کودک باید بداند پدر و مادر او را بدون هیچ قید و شرطی دوست دارند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

نقش مهم والدین در رفتارهای آتی کودک

 نقش مهم والدین در رفتارهای آتی کودک:

والدین به عنوان اولین مربی و معلم کودک ، در تربیت و چگونگی رفتارهای وی مهمترین نقش را ایفا می کنند. و بی توجهی و اهمال دراین امر عواقب وخیمی را در زندگی کودک به وجود می آورد. رفتار کودک عکس العملی به عوامل محیطی و خصوصا به عملکرد والدینش می باشد. چنانچه رفتار والدین با کودک براساس صداقت دوستی احترام و پذیرش باشد، کودک احساس امنیت و آرامش می کند و از ابتلا به بسیاری نابسامانی ها محفوظ میماند. به علاوه، انتقادهای بیجا و بی مورد و روابط خانوادگی گسسته و نابسامان کودک را مضطرب و آزرده خاطر میسازد و موجبات ابتلا وی را بسیاری از مشکلات رفتاری فراهم می آورد.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

تقویت اعتماد به نفس

مفهوم اعتماد به نفس و راههای تقویت آن:

به میزان علاقه اطمینان و غروری که نسبت به خود دارید اعتماد به نفس می گویند. راههای زیر به شما در تقویت اعتماد به نفستان کمک می کند. 

1- خود را با دیگران مقایسه نکنید. 

 2- خود را دست کم نگیرید.

3- فهرستی از کارهایی که انجام داده اید و درآنها موفق بوده اید تهیه کنید. 

4- سر خود را به کارهای مفید و سازنده گرم کنید. 

 5- با افراد مثبت نشست و برخاست کنید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

دعوای والدین

بچه ها و دعوای والدین:

  معمولا بچه ها در برابر دعوای والدین به 3 طریق واکنش نشان می دهند: 

 1- باایجاد سرو صدا یا اعتراض  توجه والدین را به خودشان جلب میکنند. 

 2- سعی میکنند حواس والدین را پرت کنند و آنان را به خنده وا دارند. 

 3- از موقعیت فرار میکنند. 

 دعوای والدین می تواند منجر به ایجاد استرس و اضطراب در بچه ها شود. این موضوع باعث تخریب حس «خانواده» و حس اعتماد بنفس در کودکان می شود. بچه ها برای جلوگیری از بروز این درگیری ها خود را خسته میکنند. این مسئله آنها را درموقعیتی بسیار دشوار قرار میدهد و مجبورشان می کند که نقش یک آدم بزرگ را بازی کنند که برای آن اصلا آمادگی ندارند. توصیه می شود والدین احساسات خود را کنترل کنند و تا جای ممکن دعوا و مشاجرات خود را به خارج از منزل و زمانهایی که کودکان حضور ندارند محدود کنند و در آخر با ابراز محبت به یکدیگر در مقابل فرزندان تاثیر مشاجراتتان را تعدیل کنید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

اهمیت حضور پدر در پیشرفت فرزندان

اهمیت حضور پدر در پیشرفت فرزندان:

  مطالعات پژوهشی نشان داده است پس از طلاق والدین موفقیت کودکانی که تماسی با پدرانشان ندارند در زمینه های اجتماعی و تحصیلی به مراتب کمتر از کودکان بوده است که پس از طلاق از جانب پدر حمایت عاطفی شده اند. پیشرفت تحصیلی چنین کودکان در مدرسه کم است. عدم حضور پدر موجب کاهش قدرت ادراک هم در دختران و هم در پسران است. شرایط پس از طلاق تاثیر عمیقی بر کودکان خواهد داشت پس باید در این زمینه پیش بینی های لازم صورت گیرد.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

رابطه افقی والدین با نوجوان

رابطه افقی والدین با نوجوان:

 یکی از تدابیری که برای بهبود روابط والدین با فرزندان در این دوران توصیه می شود تغییر چهارچوب روابط است. تا قبل از این دوره والدین معمولا رابطه ای عمودی با نوجوان خود دارند. به این صورت که والدین معمولا در موضع بالا قرار گرفته و به کودک خود امر ونهی می گنند و در واقع روبط بصورت دستوری و از بالا به پایین یا اصطلاحا عمودی است. وقتی فرزند شما به سن نوجوانی رسید روابط باید بصورت افقی دربیاید. در این روابط والدین خود را در سطح نوجوان قرار داده و با او همدلی و هماهی می کنند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

خصوصیات اعضای خانواده موفق

خصوصیات اعضای خانواده موفق:

  اعضای یک خانواده سالم و موفق همیشه:

1- مصالح خانواده را در نظر میگیرند نه منافع شخصی را. 

 2- در کمال صداقت و صراحت و جدیت مشورت می نمایند. 

3- از روی خلوص نیت و با کمال رغبت نظر می دهند. 

4- در کمال آزادگی رای خود را بیان می کنند. 

5- تعصب و امیال شخصی را کنار می گذارند. 

6- به حرف دیگران با کمال ادب گوش می دهند. 

7- به آرا دیگران احترام می گذارند. 

 8- از آرا دیگران مکدر و دلگیر نمی شوند. 

9- صبر و شکیبایی را وجهه همت خود قرار میدهند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

کتاب کودکان

معیارهای انتخاب کتاب برای کودکان:

 1.  به شما کمک کند آنچه در ذهن دارید از طریق داستان به کودک خود بگویید.
 2. کتابی باشد که هردو از خواندن آن لذت ببرید.
 3. کودکتان با خواندن آن نکاتی در مورد جهان پیرامون بیاموزد. 
 4. به کودک کمک کند تا بداند در اطراف او دیگرانی هم هستند که احساسات مشابه او دارند.
 5.  به کودک در درک ارزشهای اخلاقی ، دینی ، سنتی و ... کمک کند. 

 

 کتابهای مناسب برای کودکان زیر دو سال:

 1.  در این سن کودک دوست دارد اشیا را بجود، پاره کندف روی آنها بایستد یا بنشیند، برای او کتابهای نرم و حتی الامکان پارچه ای تهیه کنید.
 2. کتابهایی به او بدهید که در صفحه یک تصویر کامل و مشخص دارند.
 3. کتابهایی انتخاب کنید که داستانهایی کوتاه و ساده دارند.
 4. کتاب را قبل از خواب برای کودک بخوانید . به یاد داشته باشید صدای شما دلنشین ترین صدا برای کودک است.  پس تا زمانی که حوصله دارد به خواندن کتاب برای او ادامه دهید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

عادات تسکین بخش در کودکان

عادات تسکین بخش در کودکان: 

 کودکان در مواقعی که احساس تنهایی یا رها شدن دارند برای دلداری و تسکین خود بویژه برای پر کردن جای خالی مادر به عادات تسکین بخش روی می آورند. عاداتی نظیر خوابیدن با عروسکف بازی با موها یا لاله گوش، مکیدن انگشت و یا مالیدن گوشه ملحفه یا روانداز.

هرچه کودک در طی روز احساس نارضایتی و ناخشنودی بیشتری کند، پناه آوردن او به عادات تسکین بخش شدت بیشتری پیدا میکند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

اثرات روحی تنبیه بدنی کودک

 اثرات روحی تنبیه بدنی کودک:

 کودکی که در برابر کوچکترین خطا ضربات مشت و لگد دریافت می کند، دچار عقده حقارت میشود و اندیشه انتقام در ذهن می پروراند. آنها یا به پرخاشگری با همسالان روی می آورند و یا در آینده به تنبیه بدنی فرزندان و اطرافیان خود می پردازند. والدینی که خودسرانه و بی هیچ معیاری به تشویق یا تنبیه کودک می پردازند، اطفال را دچار تشویش و اضطراب می کنند و سبب می شوند آنان نتوانند بد و خوب و خیر و شر را تمیز دهند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

برخی مشکلات کودکان: قولنج - کمردرد و آفتاب سوختگی

قولنج کودکان: 

 قولنج به معنای آن نیست که کودک شما ناسالم است، علت دقیق این عارضه معلوم نیست که کودکتان دچار ناراحتی شده است. قولنج معمولا در حدود سه ماهگی فروکش می کند و تقریبا هیچگاه پس از 6 ماهگی بروز نمی کند. در هنگام بروز حملات گریه توجه بیشتر به کودک اشکالی ندارد. نگران لوس شدن بچه نباشید. راههای بسیاری برای آرام کردن نوزاد وجود دارد. اقدامات متفاوت را امتحان کنید تا زمانی راه آرام کردن کودک را پیدا کنید، مثلا تغذیه کردن نوزاد در وضعیت قائم، گرفتن آروغ نوزاد به صورت مکرر یا تکان دادن آرام کودک در گهواره.

 کمردرد کودکان:

 در صورتی که کودک شما دچار کمر درد شده است، بخصوص اگر کمردرد او با هر یک از علائم زیر همراه باشد باید او را به نزد دکتر ببرید: تب، کاهش وزن، احساس ضعف و بیحسی، اشکال در راه رفتن، دردی که به یک یا هر دوپای کودک تیر می کشد و مانع خوابیدن او می شود. اختلال در کنترل ادار یا مدفوع.

آفتاب سوختگی کودکان:

 کودک را حمام سرد کنید. کمپرس سرد بر روی محل آفتاب سوختگی بگذارید. کم مرطوب کننده، آلوئه ورا یا هیدروکورتیزون روی پوست بگذارید. از ترکیباتی مانند بنادریل یا بنزوکائین پرهیز کنید، چرا که ممکن است واکنش پوستی ایجاد کنند. برای تسکین درد کودک استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. تاول های پوست را به حال خود بگذارید تا خطر عفونت به حداقل برسد. سعی نکنید تاول ها را پاره کنید یا آنها را خالی کنید. تا زمان بهبود آفتاب سوختگی کودک را از آفتاب دور نگهدارید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

دندان درآوردن کودکان

دندان درآوردن کودکان: 

 تحریک پذیری، ببهانه گیری، سرازیری آب دهان و از دست دادن اشتها علائم شایع دندان درآوردن هستند. اسهال، دانه های پوستی و تب به علت دندان درآوردن رخ نمی دهند، و باید دکترتان آنها را ارزیابی کند. کیستهای کوچک نزدیک دندان درحال بیرون آمدن از لثه شایع هستند و ضرری ندارند. حساسیت لثه ها با حلقه های لاستیکی مخصوص، پستانک یا کرمهای بیحس کننده قابل تسکین دادن است. می توان لثه های کودک را با انگشت تمیز یا یک گاز مرطوب ماساژ داد.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

آسم در کودکان

آسم در کودکان: 

 سرفه کردنی که به بیماری خاصی مربوط نیست، و بخصوص در شب روی دهد. صاف کردن مکرر گلو، تنفس نامنظم، خس خس کردن سینه، حتی به میزان کم، تنفس با زحمت یا با سرو صدا، در برخی کودکان که دچار حمله آسم میشوند، حفره بالای سیب آدم هنگام تنفس فرو می رود. رنگ پریدگی یا عرق کردن غیرمعمول.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

روشهای بالا بردن اعتماد به نفس

روشهای بالا بردن اعتماد به نفس: 

روابط اجتماعی خود را گسترش دهید، با خانواده خود ارتباط مستمر و صمیمی داشته باشید.

اهداف کوتاه مدت و میان مدت خود را بگونه ای طراحی کنید که قابل دسترسی باشد، نقاط ضعف خود را بشناسید و آنها را برطرف کنید، خود را با دیگران مقایسه نکنید، به خود از زاویه مثبت نگاه کنید، مثبت فکر کنید،

افرادی را بیابید که از آنان چیزی یاد بگیرید،

اتفاقات ناخوشایند را بپذیرید، نترسید، بر عادات ناپسند خود غلبه کنید، خود را به دیگران وابسته نکنید، همه را ببخشید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

تک فرزندی

معایب و مزایای تک فرزندی:

 این کودکان چون دائم در ارتباط با بزرگترها هستند معمولا زودتر شروع به حرف زدن می کنند مانند بزرگتر ها رفتار می کنند. بلوغ اجتماعی زودرس دارند و معمولا زودتر از دیگر کودکان به فعالیت اجتماعی مشغول می شوند و از کار کردن خجالت نمی کشند. از طرف دیگر این کودکان چون رقیبی در خانه ندارند کمتر شکست و ناکامی و رانده شدن را در خانواده تجربه می کنند. اگر والدین این کودکان مراقبت افراطی از کودک خود داشته باشند او را به فردی ضعیف و وابسته تبدیل می کنند که انتظار چنین توجهی را از سایرین هم دارد. البته این کودکان اگر در اعتدال بزرگ شوند مراحل شکوفایی خود را به راحتی پشت سر خواهند گذاشت.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

تک فرزندی

معایب و مزایای تک فرزندی:

 این کودکان چون دائم در ارتباط با بزرگترها هستند معمولا زودتر شروع به حرف زدن می کنند مانند بزرگتر ها رفتار می کنند. بلوغ اجتماعی زودرس دارند و معمولا زودتر از دیگر کودکان به فعالیت اجتماعی مشغول می شوند و از کار کردن خجالت نمی کشند. از طرف دیگر این کودکان چون رقیبی در خانه ندارند کمتر شکست و ناکامی و رانده شدن را در خانواده تجربه می کنند. اگر والدین این کودکان مراقبت افراطی از کودک خود داشته باشند او را به فردی ضعیف و وابسته تبدیل می کنند که انتظار چنین توجهی را از سایرین هم دارد. البته این کودکان اگر در اعتدال بزرگ شوند مراحل شکوفایی خود را به راحتی پشت سر خواهند گذاشت.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

خانواده آسان گیر

خانواده آسان گیر و تاثیر این رفتار بر فرزندان:

1- پدر و مادر به دنبال نیازهای ارضا نشده خودشان هستند.

2-به امر تربیت و ارضا نیازهای جسمی و روانی کودک نمی پردازند.

3- در تربیت فرزندان خود از روش خاصی پیروی نمی کنند. 

 4- هیچ نوع کنترلی بر رفتار فرزندان خود ندارند.

 5- نسبت به تکالیف و نمرات درسی فرزندان خود توجه نشان نمی دهند.

6- نظم و ترتیب را در محیط خانواده رعایت نمی کنند و از فرزندان خود نیز انتظار خاصی در این زمینه ندارند. 

7- فرزندان چنین خانواده هایی به والدین خود اعتماد ندارند.

8- این بچه ها چون در زندگی با موانع مواجه نشده اند لذا وقتی وارد جامعه می شوند به خاطر عدم تجربه کافی زود تسلیم می شوند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

راههایی برای دوست داشته شدن

راههایی برای دوست داشته شدن:

برای آنکه دوستمان داشته باشند باید دوست داشتنی باشیم. دوست داشتنی شدن کار زیاد سختی نیست برای شروع بهتر است وقتی با دیگران روبرو می شوید لبخند بزرنید و با روی باز با آنها صحبت کنید. رفتاری دوستانه و صمیمی داشته باشید، از مشکلات آنها با خبر شوید و سعی کنید درکشان نمایید و به احساساتشان توجه کنید . وقتی با دیگران روبرو می شوید بلافاصله سلام کنید، آنها را به اسم کوچک صدا بزنید و نشان دهید که از دیدنشان خوشحال هستید. طوری رفتار کنید که انگار از زندگی حسابی لذت می برید. همیشه به فکر خوبی ها باشید. حتی اگر زیاد هم مایل نیستید خود را مثبت نشان دهید و هرگز شکایت نکنید و غر نزنید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

خانواده سالم یا دموکرات

خانواده سالم یا خانواده دموکرات و تاثیر این رفتار بر فرزندان:

1- افراد خانواده سرزنده و با محبت هستند.

2- افراد خانواده برای یکدیگر ارزش و احترام قائل اند.

3- هریک از اعضای خانواده می دانند حق آن را خواهند داشت که حرف خود رابه گوش دیگران برسانند. 

4- افراد خانواده راست و صادق هستند.  

5- در خانواده، پدر و مادر خود را مدیر یا رهبر خانواده می دانند نه رئیس و ارباب خانواده. 

6- اعتماد در بین اعضای خانواده وجود دارد. 

7- فرزندان این خانواده ها رشد و بالتندگی خود را به صورت طبیعی طی می کنند و خانواده  را پشتیبان خود می دانند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

خانواده سالم یا دموکرات

خانواده سالم یا خانواده دموکرات و تاثیر این رفتار بر فرزندان:

1- افراد خانواده سرزنده و با محبت هستند.

2- افراد خانواده برای یکدیگر ارزش و احترام قائل اند.

3- هریک از اعضای خانواده می دانند حق آن را خواهند داشت که حرف خود رابه گوش دیگران برسانند. 

4- افراد خانواده راست و صادق هستند.  

5- در خانواده، پدر و مادر خود را مدیر یا رهبر خانواده می دانند نه رئیس و ارباب خانواده. 

6- اعتماد در بین اعضای خانواده وجود دارد. 

7- فرزندان این خانواده ها رشد و بالتندگی خود را به صورت طبیعی طی می کنند و خانواده  را پشتیبان خود می دانند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

پرخاشگری کودکان

کودکان پرخاشگر و راهکارهای کاهش پرخاشگری:

در مورد کودک پرخاشگری که الگوپذیری عامل این گونه رفتار او بوده ، باید روی الگوی کودک کار کرد ور اههای دیگری جز پرخاشگری رابه او آموخت. اگر پرخاشگری در اثر ناکامی به وجود آمده باشد بایستی کودک ناکام را در رسیدن به اهداف مطلوب و دوست داشتنی اش کمک کنیم. در مواردی که علت پرخاشگری اضطراب است، باید از نگرانی درونی و اضطراب کودک مطلع شویم.  ورزش کردن برای این کودکان بسیار موثر است و باعث تخلیه هیجانی می شود. چنانچه نوع پرخاشگی کودک خصمانه است، بایستس کودک را از آز و اذیت دور کنیم تا مجبور نباشد برای تلافی و انتقام افراد دیگر را اذیت کند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

لوس شدن فرزندان

دلایل لوس شدن فرزندان:

معمولا کودکان لوس، والدین تسلیم شونده دارند. آنها در مقابل خواسته های کودک فورا تسلیم می شوند و هرچه او طلب کند برایش فراهم می کنند. چنانچه کودک کار اشتباهی مرتکب شود یا اینکه بخواهد تعیین کننده باشد و به والدین خود دستور دهد و یا اینکه با داد و فریاد و عصبانیت حرف خود را به کرسی بنشاند، در این خانوده هیچ گونه روش مناسبی برای جلوگیری از این رفتارها و جهت دهی به آنها وجود ندارد. این نوع خانواده ها از لحاظ روان شناسی به خانواده های محبت کننده افراطی آزادگذارنده معروف اند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

بازی کوذکان

اهمیت بازی برای کودکان:

به نظر روانشناسان همانگونه که کودک به آب و غذا احتیاج دارد به بازی نیز احتیاج دارد. متاسفانه بعضی از والدین به غلط می پندارند که کودکان آرام و ساکت موفق ترند ولی تحقیقات ثابت کرده که این بازیاست که باعث رشد استعدادهای کودک می شود. توصیه های دینی نیز صراحتاً می خواهد که کودکان خود را تا هفت سالگی ازاد بگذارید تا بازی کنند و به والدین می گوید در هرموقعیت و مقامی هستید زمانی را برای بازی با فرزندانتان اختصاص دهید. بازی موجب رشد اجتماعی و رشد عاطفی کودک می شود.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

ناسزاگویی در کودکان

 ناسزاگویی در کودکان و راهکارهای حل آن:

بددهنی در کودکان شش دلیل عمده دارد:

 یاد گیری از طریق

1- والدین؛ والدین باید کنترل جدی بر گفتار خود داشته باشند. 

2- دوستان و بچه های دیگر؛ باید برای کودک دوستان جدیدی جایگزین شود.

3- فیلم؛ باید برنامه هایی که کودک می بیند کنترل شود. 

4- بیان نوعی اعتراض؛ سعی کنید علت اعتراض کودک را دریابید و آن را حل کنید. 

5- رسیدن به خواسته ها و اهداف؛ اجازه ندهید کودک با ناسزاگویی به خواسته اش برسد. 

6- تشویق شدن؛ هرگز در برابر بددهنی کودک به او نخندید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

اهمیت اعتماد به نفس در کودک

اهمیت اعتماد به نفس در کودک و روش های تقویت آن: 

 کودکان از همان نخستین سالهای عمر خود سعی دارند با پرورش استعداد های خود احساس کارامد بودن داشته باشند که منجر به ایجاد اعتماد به نفس در کودکان می شود. کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند معمولا با مشکلات زندگی بهتر مواجه می شوند و در مقابل کودکان با اعتماد به نفس پایین همواره به کمک و مساعدت دیگران برای انجام وظایفشان احتیاج داند. برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان: کودک را تشویق کنید، به سخنان او گوش دهید، هرگز به شخصیت او توهین نکنید، روحیه استقلال طلبی را در او تقویت کنید، به او کمک کنید تجربه کند و به سلایق و عقاید او هرچند مطابق میلتان نباشد احترام بگذارید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

روشهای ساده برای ابزار علاقه به کودکان

روشهای ساده برای ابزار علاقه به کودکان:

 1. زمان بهترین هدیه ای است که می توانید به کودکان خود تقدیم کنید.
 2.  الگویی برای فرزندان خود باشید.
 3. به حرف فرزندان خود گوش  دهید.
 4. شیوه تربیت مناسبی برای کودکان خود در نظر بگیرید.
 5. کودکان خود را تشویق کنید.
 6. تجربه های خود را با کودکانتان تقسیم کنید.
 7. به فرزندان خود بی قید و شرط عشق بورزید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

افسردگی در نوجوانان و جوانان

افسردگی در نوجوانان و جوانان:

 نوع برخورد نادرست والدین با فرزندان می تواند باعث شود تا نوجوان در دوران بلوغ خود دچار افسردگی و ناامیدی شود. بسیاری از نوجوانان و جوانان به دلیل عدم دستیابی به خواسته های خود در زندگی دچار مشکلات روحی و روانی می شوند، و ایجاد چنین حالتی در بین قشر جوان با روحیات حساس امری طبیعی است. خانواده ها باید سعی کنند از کودکی به فرزندان خود بیاموزند که زندگی همواره باب میل آنها پیش نخواهد رفت. والدین باید نحوه پذیرش شکستو مواجه شدن با مشکلات را برای فرزندان خود توضیح دهند تا در سنین نوجوانی و جوانی با هر شکست کوچکی سرخورده و افسرده نشوند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

راههای تقویت خلاقیت در کودکان

راههای تقویت خلاقیت در کودکان:

 1. محیطی مناسب  برای انجام کارهای خلاق  آنها فراهم نمایید.
 2. امکانات و وسایلی در اختیار آنها قرار دهید تا به کمک آنها خلاقیتهای خود را ابراز نمایند.
 3. کارهای خلاق  کودکان را تشویق کنید. 
 4. به شیوه های آموزشی در خانواده خود توجه داشته باشید و برای کارهای خلاق دیگران ارزش قائل شوید.
 5. از تاکید بر تصورات قالبی در خصوصیت جنسیت کودکان شدیدا خودداری نمایید.
 6. امکانات شرکت در فعالیت ها و کلاسهای ویژه را برای آنان فراهم کنید. 
 7. توجه داشته باشید که استعداد فقط سهم کوچکی از خلاقیت است و تمرین و نظم بخشیدن به آن از اهمیت بیشتری برخورداراست.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

راهکارهای کاهش استرس وتنش عصبی در زندگی

راهکارهای کاهش استرس وتنش عصبی در زندگی:

 1.   پرهیزاز عجله
 2.  دوری از اضطاب و عصبانیت 
 3.  صبر و حوصله  
 4. یافتن راه حلهای منطقی 
 5.  توکل به خدا و تقویت صبر و پایداری 
 6.   نرمش و ورزش منظم حداقل سه جلسه در هفته  
 7.  تمرین تمرکز و آموزش آرام سازی 
 8. لبخند و شادی 
 9. اجتناب از عصبانیت و خصومت
 10. استفاده از دوش آب سرد در مواقع عصبانیت 
 11.  در نظر گرفتن اوقات معینی در طول هفته برای استفاده از اوقات فراغت به نحو مطلوب  
 12. انجام کارهای هنری مورد علاقه
 13.   گفتگوی دوستانه و محبت آمیز با اعضای خانواده  
 14. مشورت با دیگران و اجتناب از تصمیم گیری عجولانه و فردی
 15. اوقاتی را به خود اختصاص دادن.                   

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

یکسانی روش تربیت والدین

والدین باید در تربیت فرزند خود از شیوه ی یکسانی استفاده کرده و از مخالفت با یکدیگر در برابر کودک و در مورد مسائل تربیت او پرهیز کنند. اگر پدر اجازه ی کاری را به کودک بدهد ولی مادر با آن مخالفت کند کودک به شدت سردرگم می شود. کودک اعتماد خود را به تصمیمات والدین از دست می دهد و مثلا ممکن است مادرش را که به او اجازه نداده ملامت کند. اما اگر والدین تصمیم یکسانی اعمال کنند، کودک راحت تر متقاعد می گردد.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

رابطه پدر و پسر

رابطه پدر و پسر:

پسربچه ها دوست دارند که درخانه و مدرسه از نزدیک با ویژگی های اخلاقی و رفتاری پدران و معلمانشان بیشتر آشنا شوند. نوجوانان پسر دوست داند و نیازمند هستند که اوقاتی از ساعات روز و شب خود را در حریم حمایتی و هدایتی پدری مقتدر سپری کنند. برای نوجوانان پسر، برقراری ارتباط موثر و متقابل با الگوهای مطلوب مرد، مغتنم و ارزشمند است. کودکان و نوجوانان که بیش از دیگران دارای ارتباط صمیمی با پدر هستند و از مصاحبت با پدر لذت می برند از مصونیت روانی و فرهنگی برخوردارند و در دوران جوانی با اعتماد به نفس و صلابت شخصیت همراه می شوند.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

رفتارهای نادرست والدین با کودکان و اثرات آن

 1. وقتی کودک را تهدید می کنید اگر فلان کار را دوباره انجام دهد شما چنین و چنان می کنید، مانند این است که او را به انجام دوباره آن عمل تشویق می کنید.
 2. رشوه دادن به کودک ممکن است برای انجام کاری در کوتاه مدت تاثیر داشته باشد اما هرگز در بلندمدت تاثیر ندارد.
 3. به کودکان نباید وعده داد و نه از آنها وعده گرفت، ارتباط در خانواهد باید براساس اعتماد دوطرفه باشد نه وعده و وعید.
 4. گفتن سخنان نیشدار به کودک تهدید جدی برای سلامت روانی کودک محسوب می شود و مانعی در جهت برقراری ارتباط موثر با کودک است.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

سنجش مهارت فرزند پروری

 1. آیا با طعنه با فرزندتان حرف میزنید یا او را مسخره می کنید!؟
 2. آیا از کودک خود توقع داید همیشه 20 باشد!؟
 3. آیا به بچه تان می گویید که فقط وقتی او رادوست دارید که کارهای خوب انجام دهد!؟
 4. آیا شما با فرزندتان، پشت سر همسرتان صحبت میکنید!؟
 5. آیا به فرزندتان برچسب بچه شلوغ- فرزند بی نظم- بچه تنبل و بچه ترسو یا ... زده اید!؟
 6. آیا همیشه افراطی مراقب و مواظب کودکتان هستید تا همیشه کارهایش بدون خطا انجام شود!؟
 7. آیا همیشه به پرسش فرزندتان سریع جواب میدهید تا مبادا او از فکرش استفاده کند!؟
 8. آیا برای رشد و پیشرفت فرزندتان بچه های مردم را به عنوان الگو به او پیشنهاد می دهید!؟
 9. آیا با تندی سر او فریاد میزنید که با برادر کوچکش با عصبانیت صحبت نکند!؟

جواب به این سوالات مهارت فرزند پروری شما را ارزیابی می کند!؟

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

ناخن جویدن کودکان

علت ناخن جویدن در کودکان:

جویدن ناخن یک اختلال و واکنش روانی است که در کودکان معمولا در سنین خردسالی 5-4 سالگی آغاز می شود. علت ناخن جویدن در این سنین اغلب ناشی از هیجانات و اضطزابها می باشد. همین طور ناخن جویدن می تواند روشی برای ابراز دلگیری ها و دلخوری ها و دلواپسی و یا جلب توجه باشد. گاهی کودکان این عمل را از والدین خود یاد می گیرند و گاهی هم به علت اضطراب و استرس به ناخن جویدن روی می آورند.

توصیه هایی برای جلوگیری از ناخن جویدن در کودکان:

 1. ناخنهای کودک را مرتب کوتاه کنید.
 2. هنگامی که او شروع به ناخن جویدن میکند سعی کنید حواسش را منحرف کنید.
 3. می توانید از چسب زخمهای رنگی بر روی انگشتان کودکتان استفاده کنید. به یاد داشته باشی تهدید یا تنبیه یا پاشیدن فلفل و دارو روی انگشتان هیچ تاثیی ندارد و تنها مشکل را تشدید میکند.
 4. بدنبال علت ناخن جویدن کودک خود باشید و سعی کنید علت را رفع کنید.

نظرات()    link     یکشنبه ۱۳٩٠/٧/۳ - انقلابی

بررسی ارتباطات بین زن و شوهر

 

نشانه های ارتباطات سالم و ناسالم بین زن و شوهر:

 ویژگیهای ارتباط سالم:  

 1. زن و شوهر در شبانه روز بخشی از اوقات خود را مخصوص ارتباط با خانواده خود قرار می دهند.
 2. در ارتباط با همسر، همواره احترام متقابل خود را حفظ می کنند.
 3. در ارتباط کلامی، لحنی محبت آمیز و نیتی خیرخواهانه دارند.
 4. اشکالها و انتقادات را دور از حضور فرزندان بازگو و حل و فصل می نمایند.
 5. انتقادها را با اظهار جنبه های قوت و تکیه روی نقاط مثبت آغاز می کنند و زمان و فرصت اصلاح به یکدیگر میدهند.
 6. در ابراز احساسات، انتقادات و ارشادها، شخصیت و عزت نفس خود راهمواره حفظ می کنند.
 7. طرفین ممکن است از اشتباه یکدیگرآگاه باشند ولی بزرگوارانه آنها را نادیده می گیرند.
 8. در صورتی که طرف مقابل خطاکار باشد، با سکوت او را عقوبت و یا اصلاح می کنند.
 9. برای ارتباط با یکدیگر در اوقات خوش خانه، هدف سخنان و گفتاری است که موجب حفظ شخصیت خود و فرزندان می شود.

 

ویژگیهای ارتباط ناسالم: 

 1. اصرار و پافشاری در سخن خود
 2. دیگری را مقصر و خود را بی عیب و نقص دانستن
 3. اصرار و پافشاری بر بی گناهی خویش
 4. سرزنش کردن و طعنه زدن
 5. خود را بالاتر از دیگری پنداشتن
 6. مسخره کردن
 7. احساسات طرف مقابل را درک نکردن و احساس همدردی و همدلی نکردن
 8. با لحن نامناسب و خشن سخن گفتن
 9. همیشه حالت تدافعی به خود گرفتن
 10. انتقاد را با انتقاد پاسخ دادن
 11. شخصیت و حرمت دیگری را درنظر نگرفتن
 12. توجیه کردن
 13. نقطه ضعف طرف مقابل را رو کردن
 14. به جای برخورد مودبانه با مشکل، شخصیت طرف را زیر سوال بردن
 15. توجهی به سخنان و گفتار طرف مقابل نداشتن
 16. نارضایتی را بطور مستقیم با لفظی زننده ابراز کردن
 17. مخامصه ، مجادله و مشاجره کردن
 18. سوء ظن داشتن

 

  امیدوارم درج این مطالب براتون مفید واقع بشه, لطفا نظر یادتون نره.

 

نظرات()    link     شنبه ۱۳٩٠/٧/٢ - انقلابی